Euro vo štvrtok okolo 17:00 stredoeurópskeho času strácalo 0,2 percenta na 1,0731 dolára. Jednotnú európsku menu ťahá dole potvrdenie, že Nemecko, najväčšia európska ekonomika, je v recesii.

Americkej mene pomáha status bezpečnej meny v čase neistoty. Podporuje ju aj obmedzovanie stávok na to, že americká centrálna banka tento rok začne znižovať základnú úrokovú sadzbu.

Euro naopak dopláca na správy svedčiace o ekonomickej slabosti európskeho kontinentu. Posledná prišla vo štvrtok, keď podľa spresnených údajov sa hrubý domáci produkt Nemecka v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi znížil o 0,3 percenta, a nemecká ekonomika sa tak v prvom tohtoročnom štvrťroku prepadla do recesie. Pôvodne štatistici uvádzali, že rast v prvom štvrťroku stagnoval.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase pridával 0,3 percenta na 104,16 bodu. Dostal sa najvyššie od 17. marca.

Ďalšie dôležité správy

WA 79 archív Berlín - Na archívnej snímke z 3. marca 2023 prázdna rokovacia sála dolnej komory nemeckého parlamentu, Spolkového snemu (Bundestag) v Berlíne. Počet poslanecov v Bundestagu sa po nasledujúcich voľbách zníži zo súčasných 736 na 630. Informovala o tom v nedeľu 12. marca 2023 tlačová agentúra DPA.
Na plánovanej zmene sa dohodli parlamentné skupiny troch strán vládnej koalície - Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), Zelených a Slobodnej demokratickej strany (FDP). FOTO TASR/DPA
Neprehliadnite

Nemecko sa v prvom štvrťroku ocitlo v technickej recesii