Nemecká ekonomika sa počas zimy prepadla do recesie, keď HDP krajiny v prvých troch mesiacoch roka oproti predchádzajúcemu štvrťroku klesol o 0,3 percenta. Oznámil to nemecký štatistický úrad Destatis na základe spresnených údajov. V odhade z konca apríla ešte úrad predpokladal stagnáciu najväčšej európskej ekonomiky v prvom štvrťroku.

„Po tom, ako HDP už koncom roka 2022 skĺzol do záporných hodnôt, nemecká ekonomika zaznamenala dva negatívne štvrťroky po sebe,“ uviedla prezidentka Destatisu Ruth Brandová.

Za takzvanú technickú recesiu sa zvyčajne považuje medzikvartálny pokles HDP v dvoch štvrťrokoch po sebe. To však ešte nemusí nutne znamenať prepad výkonu ekonomiky za celý rok.

V Nemecku sa najmä vďaka miernej zime nenaplnili najhoršie scenáre, ako napríklad významný nedostatok zemného plynu. Súkromná spotreba však nedokázala pozitívne prispieť k výkonu ekonomiky vzhľadom na vysokú infláciu. Podľa spresnených údajov výdavky domácností na potraviny a nápoje, ako aj na obuv a oblečenie v prvom štvrťroku 2023 v medzikvartálnom porovnaní klesli.

Tempo rastu cien sa v poslednom období síce spomalilo, medziročná miera inflácie 7,2 percenta evidovaná v apríli však zostala stále vysoká.

Ďalšie dôležité správy

Keď sme zavádzali euro, dúfali sme, že sa vyhneme dvojcifernej inflácii.
Neprehliadnite

Nemecká inflácia vo februári stagnovala a zostáva vysoká