Hesenský minister sociálnych vecí Kai Klose uviedol, že v piatok večer sa u osoby, ktorá sa vrátila z Juhoafrickej republiky, zistilo niekoľko mutácií typických pre variant omikron. Na výsledky kompletného sekvenovania genómu vírusu sa ešte čaká, dodal minister s tým, že infikovaný je v domácej izolácii.

Infikovaný prišiel do Nemecka cez letisko vo Frankfurte

Hesenské ministerstvo sociálnych vecí podľa agentúry DPA spresnilo, že spomínaná osoba vstúpila na územie Nemecka cez letisko vo Frankfurte nad Mohanom. Prvý prípad nákazy variantom omikron pravdepodobne zachytili i v susednom Česku. Zaznamenali ho u ženy, ktorá do ČR pricestovala z Namíbie cez Juhoafrickú republiku a Dubaj. Aj v tomto prípade sa čaká na potvrdenie výsledkov sekvenovania. Prvý zaznamenaný prípad nákazy variantom omikron v Európe oznámilo v piatok Belgicko.

WHO pred novým variantom varuje

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok označila novoobjavený variant omikron, známy aj ako B.1.1.529, za „variant vyvolávajúci znepokojenie". WHO spresnila, že prvá známa vzorka potvrdzujúca infekciu variantom omikron bola odobraná 9. novembra v Juhoafrickej republike.

KK17 Heimstetten - Zamestnanec počas testovania antigénovým rýchlotestom na koronavírus v kancelárii vedúceho výroby vo výrobnej budove siete pekární a cukroviniek Traublinge 22. novembra 2021 v bavorskom Heimstettene. FOTO TASR/DPA
22.11.2021, Bayern, Heimstetten: Ein Mitarbeiter nimmt im Büro des Produktionsleiters in einem Produktionsgebäude der Bäckerei- und Konditoreikette Traublinger ein Stäbchen für einen Corona-Schnelltest aus einer Hülle. Foto: Matthias Balk/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Neprehliadnite

V Česku pravdepodobne zachytili prvý prípad novoobjaveného kovidového variantu