Európske futures na plyn zaznamenali najväčší pokles od začiatku roka 2024 po tom, čo Nemecko požiadalo o výnimky z cieľov Európskej únie, ktoré sa týkajú napĺňania zásobníkov v tomto roku. Viaceré členské štáty sa obávajú, že povinnosť podnecuje špekulácie na trhu a zvyšuje ceny.

Nemecko preto žiada EÚ o väčšiu flexibilitu a zmiernenie cieľov v oblasti napĺňania zásobníkov. Tie boli zavedené v reakcii na narušenie dodávok spôsobené vojnou na Ukrajine. Podľa cieľov musia všetky krajiny EÚ naplniť svoje zásobníky plynu na 90 percent kapacity. Súvisiace náklady začali členským štátom robiť obavy po tom, čo referenčné európske ceny plynu začiatkom týždňa vzrástli na dvojročné maximum. Vo štvrtok ale prudko klesli, keďže niektoré krajiny začali požadovať väčší priestor na manévrovanie pri plnení zásobníkov.

Podľa Francúzska v dodávkach nie je dostatočná flexibilita na dosiahnutie cieľov bez zvyšovania cien. Obchodníci očakávajú, že vlády budú musieť nakupovať plyn za akúkoľvek cenu. Holandsko súhlasilo s Nemeckom a Francúzskom, zatiaľ čo Česká republika zašla ešte ďalej a podľa Bloombergu požadovala, aby boli tieto ciele dobrovoľné.

Referenčné ceny plynu v Európe zaznamenali najväčší prepad od januára 2024 – až o 9,3 percenta. Sezónny cenový rozdiel – dôležitý ukazovateľ ekonomiky skladovania plynu – klesol na tretinu svojho nedávneho maxima.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Plynové zásoby Európy sa stenčili. Treba viac LNG, inak hrozí najhorší scenár, tvrdí Equinor