Nemecká vláda vyzvala Rusko, aby prestalo s kybernetickými útokmi na nemecké inštitúcie. Terčom hackerov sa v uplynulých mesiacoch opakovane stal Spolkový snem.

Spolkový úrad pre ochranu ústavy (BfV), ako sa oficiálne volá nemecká civilná kontrarozviedka, zaznamenal, že frekvencia takýchto útokov na politikov a strany sa zvyšuje pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami. Nových poslancov si budú Nemci vyberať 26. septembra.

„Spolková vláda so všetkým dôrazom žiada ruskú vládu, aby okamžite skončila s neprípustnými kybernetickými aktivitami," vyhlásila na vládnej tlačovej konferencii hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničia.

Dodala, že túto žiadosť ruskej diplomacii v uplynulom týždni osobne tlmočil námestník ministra zahraničia Miguel Berger.

Minimálne osem bánk z regiónu východnej Európy prišlo o sumu, ktorú vyčíslili na „desiatky miliónov“. Banky chcú samozrejme zostať v anonymite.
Neprehliadnite

V Európe zaznamenali rekordný rast kybernetických útokov

Nemecký parlament čelil podľa tajných služieb kybernetickým útokom niekoľkokrát, postihnutí boli aj vládni poslanci konzervatívnej únie CDU / CSU a sociálnej demokracie SPD. To, že stopy takýchto útokov často vedú do Ruska, hovoria nemeckí politici úplne otvorene.

Obeťou hackerov sa stala v roku 2015 podľa nemeckých médií aj Merkelová, ktorá Moskvu v súvislosti s kybernetickými aktivitami opakovane kritizuje za porušovanie medzinárodného práva a európskych hodnôt.

Na konci júna kancelárka poslancom na Nemecko-francúzskom parlamentnom zhromaždení povedala, že Európska únia musí zorganizovať spoločný summit s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pretože by tak bolo okrem iného možné šéfovi Kremľa priamo povedať, že kybernetické útoky nie sú základom produktívneho partnerstva.

FBI
Neprehliadnite

FBI vyšetruje najväčší kybernetický útok na svete, postihol tisíc firiem

Ruský prezident Vladimir Putin a kancelárka Angela Merkelová počas stretnutia v Moskve 20. augusta 2021
Zdroj: TASR
Ruský prezident Vladimir Putin a kancelárka Angela Merkelová počas stretnutia v Moskve 20. augusta 2021