Obrnená brigáda nemeckej armády Panzergrenadierbrigade 41 sa zúčastní na posilnení obrany Litvy. Nasadenie tejto bojovej skupiny potvrdil v piatok pre litovský rozhlas šéf litovských obranných síl Valdemaras Rupšys. 

Rupšys to uviedol po rozhovoroch s inšpektorom nemeckej armády generálporučíkom Alfonsom Maisom. Rozhodnutie o nasadení príslušníkov tejto brigády pre DPA potvrdil aj Berlín.

Členské krajiny organizácie NATO sa v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu rozhodli posilniť východné krídlo Aliancie. Nemecko má do Litvy umiestniť zbrane, strelivo a velenie tejto brigády.

Panzergrenadierbrigade 41 má ústredné velenie v šesťdesiattisícovom meste Neubrandenburg v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko na severovýchode Nemecka. Jej príslušníci sú vycvičení na obranu krajiny a nasadenie v rámci EÚ a NATO s cieľom zabrániť konfliktom či krízovým situáciám.

Ďalšie dôležité správy

WA 39 Kybartai - Nákladné vlaky zo susednej Kaliningradskej oblasti, ktorá je ruskou exklávou, sa nachádzajú na pohraničnej železničnej stanici v litovskom meste Kybartai, približne 200 km západne od hlavného mesta Vilnius v stredu 22. júna 2022. V sobotu vstúpil do platnosti zákaz prepravy tovaru cez územie Litvy do susednej Kaliningradskej oblasti, ktorá je ruskou exklávou. Ide o tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie EÚ. Kaliningradská oblasť, ktorá sa nachádza medzi Poľskom a Litvou
Neprehliadnite

Litva víta usmernenie EK ku Kaliningradu. Rusko chce rozbiť našu jednotu, tvrdí