Nemecko potrebuje približne 400-tisíc kvalifikovaných imigrantov ročne, aby vyriešilo nedostatok pracovnej sily. Vyhlásil to v utorok Detlef Scheele, šéf Spolkového úradu práce (BA) pre noviny Süddeutsche Zeitung. Dodal, že v tomto prípade nejde o azyl, ale o cielenú imigráciu na vyplnenie medzier na trhu práce.

,,Od zdravotnej a sociálnej starostlivosti cez logistiku až po akademikov - kvalifikovaných pracovníkov bude všade nedostatok," povedal. ,,Môžete sa postaviť a povedať: Nechceme cudzincov. Ale to nefunguje," povedal Scheele na otázku o možnom odpore voči migrácii na vyriešenie pracovných problémov. ,,Faktom je, že v Nemecku dochádzajú zamestnanci."

Vzhľadom na demografický vývoj sa počet potenciálnych pracovníkov v produktívnom veku len v tomto roku zníži takmer o 150-tisíc, tvrdí šéf úradu práce.

KK5 Liverpool - Zákazníci stoja v radoch pred otvorením supermarketu v Liverpoole 20. marca 2020. Britský premiér Boris Johnson vyjadril vo štvrtok presvedčenie, Spojené kráľovstvo môže v nasledujúcich 12 týždňoch zvrátiť šírenie nového koronavírusu. Stane sa tak však iba vtedy, ak budú ľudia v boji s vírusom SARS-CoV-2 postupovať podľa odporúčaní vlády. FOTO TASR/AP
Customers form a queue at a supermarket store ahead of it opening, in Liverpool, England, early morning Friday March 20, 2020. (Pe
Neprehliadnite

Dôvera spotrebiteľov v eurozóne aj v EÚ v auguste klesla

,,V nasledujúcich rokoch to bude oveľa dramatickejšie," upozornil Scheele, podľa ktorého môže Nemecko tento problém vyriešiť iba vyškolením nekvalifikovaných pracovníkov a ľudí, ktorí prišli o zamestnanie pre technické zmeny, predĺžením pracovného času ľudí, ktorí nedobrovoľne pracujú na čiastočný úväzok a predovšetkým imigráciou kvalifikovaných odborníkov.

Nedobrovoľní zamestnanci na čiastočný úväzok sú tí, ktorí tvrdia, že by chceli pracovať na plný úväzok, ale nevedia si nájsť prácu na plný úväzok.

Scheele označil nedostatok pracovnej sily za kľúčový problém, ktorý bude musieť po septembrových parlamentných voľbách riešiť budúca vláda.