Nemecký minister obrany Boris Pistorius v utorok potvrdil podporu Ukrajiny zo strany Nemecka. Rozhodnutie o dodávke tankov však podľa jeho slov závisí od úradu spolkového kancelára.

„Podporujeme Ukrajinu, aby v tejto vojne neprehrala, aby proti Rusku zvíťazila," povedal pre televíziu ZDF. Nemecko podľa jeho slov robí v tomto smere viac, než ktorákoľvek členská krajina NATO okrem USA.

„Prevziať vedenie neznamená slepo napredovať," povedal Pistorius v spojitosti s obvineniami, že nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz váha pri rozhodnutí o dodávke Leopardov. Vedenie si podľa jeho slov vyžaduje aj zodpovednosť a dohodu so spojencami.

Berlín je pod čoraz väčším tlakom Ukrajiny a niektorých spojencov zo Severoatlantickej aliancie, napríklad Poľska, aby umožnilo dodať Kyjevu tanky Leopard 2 nemeckej výroby, ktoré potrebuje na obranu pred ruskou inváziou.

Scholz však zatiaľ váha s poskytnutím tankov Ukrajine, aj s udelením súhlasu iným krajinám NATO, aby Kyjevu poslali tieto tanky zo svojej výzbroje.

Ďalšie dôležité správy

Americký prezident Joe Biden (vpravo) a nemecký kancelár Olaf Scholz
Neprehliadnite

Joe Biden a Olaf Scholz opäť spolu hovorili o pomoci pre Ukrajinu