Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach očakáva, že aktuálna vlna pandémie v krajine vyvrcholí v polovici februára, pričom by denne mohli pribúdať aj státisíce nakazených koronavírusom. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Ako povedal Lauterbach v stredu večer v televízii ZDF, podľa realistických scenárov vývoja pandémie aktuálna vlna „dosiahne svoj vrchol približne v polovici februára a musíme očakávať niekoľko stoviek tisíc prípadov (nákazy) za deň“.

Veľmi pravdepodobné prognózy

Dodal, že nie je isté, že sa tieto prognózy skutočne naplnia, avšak je to podľa neho „veľmi pravdepodobné“.

„Keďže máme v Nemecku vysoký počet nezaočkovaných starších ľudí, môže to u nás dopadnúť celkom inak (horšie), ako napríklad v Taliansku, Francúzsku či v Anglicku,“ varoval minister.

Priblížil, že v Anglicku sa počet neočkovaných v skupine osôb starších ako 50 rokov pohybuje na úrovni jedného až dvoch percent. „To sú hodnoty, ku ktorým sa my ani nepribližujeme,“ uviedol Lauterbach.

Hlavná vlna len príde

Súčasný relatívne nízky počet pacientov s covidom v nemeckých nemocniciach (vzhľadom na vysoký počet nakazených) označil len za dočasný stav, keďže hlavná vlna nákazy, ktorá už prebieha v Anglicku či Francúzsku, Nemecko ešte len zasiahne.

„Skutočné vyťaženie jednotiek intenzívnej starostlivosti očakávam v polovici, respektíve koncom februára, to je až o mesiac. A dúfam, že potom to už bude vyzerať dobre,“ povedal.

V stredu ráno hlásilo Nemecko po prvý raz vyše 100-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom za 24 hodín - pribudlo 112 323 infikovaných.

Vo štvrtok nahlásili zdravotnícke úrady Inštitútu Roberta Kocha (RKI) 133 536 novonakazených - pred týždňom ich bolo pre porovnanie 81 417. Za uplynulých 24 hodín sa o 234 zvýšil i počet úmrtí súvisiacich s ochorením covid-19. Nemecko tak od začiatku koronavírusovej pandémie eviduje 116 315 obetí.

Ďalšie dôležité správy

JB 21 Peking - Ľudia s ochrannými rúškami na tvárach na zabránenie šíreniu nového koronavírusu kráčajú na ulici v centrálnej obchodnej štvrti v čínskom Pekingu 13. januára 2022. Tri týždne pred začiatkom zimných olympijských hier v čínskej metropole Peking stále pokračuje komunitné šírenie variantu koronvírusu omikron v neďalekom meste Tchien-ťin. Tamojšie mestské úrady v stredu oznámili, že za posledný deň zaznamenali ďalších 33 prípadov nákazy týmto vysoko infekčným variantom. Informácie prini
Neprehliadnite

Ak máte omikron, deltou sa už nakaziť nemôžete, tvrdia vedci