Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval Európu, aby prevzala väčšiu zodpovednosť v rámci NATO, keďže sa Vladimir Putin snaží urobiť z Ruska „imperiálnu mocnosť" na kontinente, informuje Deutsche Welle.

Olaf Scholz v piatok opäť zdôraznil, že invázia Moskvy na Ukrajinu je zlomovým bodom v európskych dejinách, a podčiarkol význam nemeckých ozbrojených síl v novej situácii.

„NATO je naďalej zodpovedné za kolektívnu obranu celej aliancie so zameraním na Európu. Dôveryhodné odstrašovanie zostáva základným prvkom," povedal Scholz. „My, Európania, však musíme v rámci NATO prevziať podstatne väčšiu zodpovednosť."

Vystúpil v druhý deň dvojdňovej konferencie nemeckých ozbrojených síl, ktorá niesla názov „Bundeswehr v novej ére - kritická bilancia v čase vojny v Európe".

Čo povedal Scholz o nemeckej armáde?

Kancelár informoval, že Nemecko si musí zvyknúť na to, že Putinovo Rusko sa bude v dohľadnej budúcnosti definovať ako protivník voči nemu, NATO a EÚ. Vzhľadom na túto situáciu sa podľa neho nemecké vojenské sily musia stať najlepšie vybavenými v Európe.

„Dávame presvedčivo najavo: Nemecko je pripravené prevziať vedúcu zodpovednosť za bezpečnosť nášho kontinentu," povedal.

„Ako najľudnatejšia krajina s najväčšou ekonomickou silou a ako krajina uprostred kontinentu sa naša armáda musí stať základným kameňom konvenčnej obrany v Európe: najlepšie vybavenými silami v Európe," dodal. 

Scholz podotkol, že Nemecko sa dlho vyhýbalo skutočnému stanoveniu priorít úloh Bundeswehru. Podľa neho však dobrá armáda síce dokáže vŕtať studne, poskytovať humanitárnu pomoc a pomáhať pri očkovaní počas pandémií, ale to nie je  jej hlavná úloha.

„Hlavnou úlohou Bundeswehru je brániť slobodu v Európe," povedal a dodal, že všetky ostatné úlohy musia mať druhoradú úlohu.

Nemecká vláda je tiež pripravená prehodnotiť výhrady v súvislosti s pravidlami vývozu vojenského materiálu, ktoré ovplyvňujú spoločné obranné projekty, uviedol kancelár.

Ďalšie dôležité správy

 Scholz v Litve
Neprehliadnite

Nemecko chce stáť na čele európskej obrany, zvyšuje investície do armády, nakupuje zbrane