Nemecko sa musí stať hlavnou vojenskou silou v Európe, povedala nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová v čase, keď krajina pripravuje novú národnú bezpečnostnú stratégiu založenú na výrazne posilnenej úlohe Berlína v rámci Severoatlantickej aliancie, píšu Financial Times.

Lambrechtovej vyjadrenie len podčiarkuje revolúciu v nemeckom strategickom uvažovaní vyvolanú ruskou vojnou na Ukrajine, ktorá zvýšila tlak na Berlín, aby sa v rámci európskej bezpečnostnej architektúry ujal významnejšej úlohy. Táto nová úloha sa ušla Nemecku takmer automaticky, uviedla ministerka vo svojom prejave v Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku (DGAP).

„Súvisí to s našou veľkosťou, našou zemepisnou polohou, silou našej ekonomiky, v krátkosti povedané, s našou váhou. A to z nás robí (v Európe) hlavnú silu, či sa nám to páči, alebo nie, a to aj z hľadiska vojenského. Lambrechtová v pondelok nadviazala na prejav kancelára Olafa Scholza, ktorý predniesol v nemeckom parlamente (Bundestag) len niekoľko dní po tom, ako sa ruské vojská koncom februára prevalili cez ukrajinské hranice.

V ňom Scholz porušil desaťročia dodržiavanú politiku vojenskej zdržanlivosti a oznámil obrovské zvýšenie investícií do obrany. Nemecký kancelár zároveň avizoval založenie investičného fondu v prospech nemeckých ozbrojených síl vo výške sto miliárd eur.

Nemecká ministerka ďalej zdôraznila, že krajina musí plniť ciele NATO a investovať do obrany dve percentá svojho HDP, a to „dlhodobo“, nielen počas nasledujúcich niekoľkých rokov. „Nemôžeme si dovoliť dostať sa do situácie, že o pár rokov si nebudeme môcť dovoliť udržiavať techniku, ktorú v súčasnosti nakupujeme,“ vyhlásila Lambrechtová a zopakovala plán Nemecka zriadiť do začiatku 30. rokov tri bojaschopné divízie, ktoré budú „plne vybavené“ a každá bude pozostávať z troch brigád a ďalších jednotiek.

Ďalšie dôležité správy

PK 46 Ramstein - Na snímke nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová počas rokovania Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny na základni Ramstein v Nemecku 8. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Christine Lambrecht, German Minister of Defense, takes her seat at the beginning of the Ukraine Conference at the U.S. Ramstein Airbase, Germany, Thursday, Sept. 8, 2022. (Boris Roessler/dpa via AP)
Neprehliadnite

Nemecká ministerka obrany odmietla žiadosť Ukrajiny o dodávku bojových tankov