Slovákov a iných občanov z krajín Európskej únie zrejme čakajú v Nemecku prísnejšie pravidlá pri vyplácaní sociálnych dávok. Návrh zákona predložila do pripomienkového konania nemecká ministerka práce Andrea Nahles. Podľa návrhu bude mať občan európskej 28 právo na sociálne dávky až po piatich rokoch života v Nemecku bez toho, aby počas nich poberal iné štátne dávky.

„Musíme zastaviť imigráciu do nášho sociálneho systému,“ zdôvodnila návrh ministerka. Dodala, že návrh zákona je „sebaobranou“ Nemecka proti zneužívaniu systému.

Lákavá ponuka od súdu

Ministerka reaguje na rozhodnutie Spolkového sociálneho súdu (BSG) z konca minulého roka, podľa ktorého majú cudzinci z krajín EÚ s bydliskom v Nemecku po dobu viac ako šesť mesiacov nárok na sociálne dávky. Súd rozhodoval na základe prípadu ženy pôvodom z Bosny, ktorá má švédske občianstvo, ale s rodinou žije v Nemecku. Úrady jej odmietali vyplácať dávky v nezamestnanosti aj sociálne príspevky na dieťa, pretože v Nemecku nikdy nepracovala a neodvádzala odvody.

Inými slovami, na základe rozhodnutia súdu má nezamestnaný občan EÚ právo žiadať po šiestich mesiacoch v Nemecku dávku v nezamestnanosti vo výške 404 eur plus náklady na bývanie a prístup k zdravotníckej starostlivosti. Tento systém zaručuje reforma pracovného trhu zvaná Hartz IV. 

„Ide o nové veľké lákadlo pre migráciu chudobných ľudí z východoeurópskych štátov,“ povedala ešte vlani šéfka bavorskej CSU v Spolkovom sneme Gerda Hasselfeldtová. Rozhodnutím súdu by dodatočný nárok na finančnú podporu získalo asi 130-tisíc ľudí z členských krajín EÚ. Náklady na dávky by museli ísť na vrub rozpočtov miest a obcí, ktoré majú dodatočné náklady s migračnou krízou.

Nemci ponúknu úver na cestu domov

Ak návrh zákona prejde, občania EÚ, ktorí stratili právo na dávky, budú môcť poberať aspoň takzvané prechodné dávky. Tie budú Nemci vyplácať štyri týždne a mali by pokryť nevyhnutné náklady na stravu, ubytovanie, hygienické a zdravotné prostriedky. Súčasťou tejto dávky je možnosť získať úver na cestovné do domovskej krajiny. Návrh má zatiaľ podporu aj nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá už vlani podporila vypracovanie legislatívy, ktorá by obmedzila prístup k sociálnemu systému v Nemecku. 

Nemecká vláda plánuje znížiť sociálnu podporu cudzincom mimo EÚ bez práce, ktorí si nehľadajú nové zamestnanie. Týmto opatrením vláda reagovala na príchod 1,1 milióna utečencov.

„Všetci ľudia, ktorí žijú v Nemecku, bez ohľadu na etnický pôvod, musia prejaviť snahu nájsť si prácu a podporiť seba a svoju rodinu najlepšie ako vedia. Budeme im redukovať dávky v prípade, ak budeme mať signál, že sa nechcú integrovať,“ povedala vo februári pre denník Frankfurter Allgemeine Zeitung ministerka práce. Vláda odporúča imigrantom, aby navštevovali jazykové kurzy a prijali na nich nemecké hodnoty, inak môže byť utečencom zrušené povolenie na pobyt. Balík opatrení by mal prejsť parlamentom v máji. 

Vo februári si obmedzenie dávok presadila Veľká Británia na summite EÚ, keď jej Brusel odobril možnosť obmedziť dávky cudzincom, ktorí v krajine pracujú, ale deti nechávajú v domovskej krajine. Briti si tak presadili „záchrannú brzdu“, ktorá umožní v prípade enormného zaťaženia sociálneho systému obmedziť sociálne dávky pre nových prisťahovalcov až na štyri roky.

Britský premiér David Cameron Únii vtedy pohrozil, že ak návrh cez Brusel neprejde, krajina môže po júnovom referende vystúpiť z európskeho bloku.

V súčasnosti zamestnaní či nezamestnaní Slováci poberajú okrem dávok na deti v Británii príspevky na bývanie, ak je ich príjem nízky.