Nemci sa túto jeseň budú báť dvoch vecí: nevykúrených domácností a novému nárastu prípadov koronavírusu, píše Politico.

„Nemôžeme si dovoliť, aby sme sa na jeseň po tretí raz nepripravili alebo sa na ňu pripravili len slabo, a preto urobíme všetko pre to, aby sme túto situáciu riešili,“ povedal Bundestagu vo štvrtok nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach.

Správa rozvírila politické vody

K jeho vyhláseniu došlo iba pár dni po tom, čo vyšla správa o účinnosti koronavírusových opatrení. Tá sa stala jablkom sváru medzi liberálmi z FDP a ich koaličnými partnermi – Zelenými a Lauterbachovými sociálnymi demokratmi z SPD.

Minister zdravotníctva sa chce mať na pozore pred akýmkoľvek prepuknutím ochorenia covid-19. Podľa neho nemožno vylúčiť opätovné zavedenie prísnych opatrení, akým je plošné zatváranie škôl. Myslí si však, že to nebude potrebné.

Liberáli z FDP vrátane ministerky školstva Bettiny Starkovej-Watzingerovej s ním nesúhlasia. Ministerka tento týždeň na sociálnej sieti Twitter varovala pred dôsledkami zatvárania škôl.

„Následky zatvorených škôl znášali študenti: osamelosť, poruchy učenia, psychické problémy. Je to chyba, ktorú nesmieme zopakovať,“ napísala. Jej ministerstvo na rovnakej sociálnej sieti uverejnilo samostatný príspevok, v ktorom argumentovalo, že správa nepreukázala účinnosť zatvárania škôl pri prevencii šírenia koronavírusu.

Autori správy sa voči kritike ohradili.

Ďalšie dôležité správy

Aktuálna situácia s ochorením Covid - 19 na Slovensku. Klinika Infektológie a geografickej medicíny na bratislavských Kramároch zaznamenala výrazný pokles pacientov s ochorením Covid - 19.
Neprehliadnite

Nová covidová vlna bude asi slabšia, ministerstvo neočakáva opatrenia ako pri minulých