Nemecká vláda predpokladá, že ekonomika sa v budúcom roku prepadne do recesie. Dôvodom je energetická kríza, rastúce ceny a pokračujúce problémy v dodávateľskom reťazci.

Prognóza vývoja nemeckej ekonomiky 

Nemecká vláda by mala v najnovšej prognóze zverejniť, že najväčšia európska ekonomika zaznamená v roku 2023 pokles o 0,4 percenta. V predchádzajúcej prognóze z apríla vláda ešte na budúci rok počítala s rastom o 2,5 percenta. Ak by sa pôvodný odhad nemenil, nemecká ekonomika mala v porovnaní s rokom 2022 na budúci rok tempo rastu zrýchliť.

Berlín podľa zdroja upravil smerom nadol aj prognózu vývoja nemeckej ekonomiky na tento rok. Zatiaľ čo v apríli počítal s rastom o 2,2 percenta, teraz odhaduje, že dosiahne iba 1,4 percenta.

Inflácia sa udrží na vysokej úrovni

Vláda zároveň predpokladá, že inflácia sa tento aj budúci rok udrží na vysokej jednocifernej hodnote. V tomto roku počíta Berlín s infláciou na úrovni 7,9 percenta a v budúcom roku by sa tempo rastu spotrebiteľských cien malo ešte mierne zrýchliť, na 8 percent, dodal zdroj.

Ministerstvo hospodárstva odmietlo údaje komentovať. Ako povedal hovorca ministerstva, minister hospodárstva Robert Habeck zverejní revidovanú ekonomickú prognózu vlády na budúci týždeň.

Ďalšie dôležité správy

Španielsky premiér Pedro Sánchez (vpravo) víta nemeckého kancelára Olafa Scholza pred ich stretnutím v paláci Moncloa v Madride 17. januára 2022.
Neprehliadnite

Je v záujme Španielska, aby sa darilo Nemecku, vyhlásil Sanchéz po stretnutí so Scholzom