Nemecké hospodárstvo sa koncom minulého roka vyvíjalo horšie, ako sa malo pôvodne za to. Hrubý domáci produkt v štvrtom kvartáli oproti predchádzajúcemu kvartálu klesol o 0,4 percenta. Vyplýva to zo zverejnenej konečnej správy spolkového štatistického úradu. Jeho pôvodný odhad uvádzal, že pokles predstavoval 0,2 percenta.

Inflácia a energetická kríza si vybrali daň na spotrebe domácností a na kapitálových investíciách.

Po ukončení vládnych opatrení, ako je zľava na pohonné hmoty a lístok za deväť eur, ľudia vo štvrtom štvrťroku minuli za spotrebu menej ako v treťom kvartáli roka, uviedol Štatistický úrad. Výdavky domácností klesli o percento. V treťom vlaňajšom štvrťroku HDP zaznamenal rast o 0,5 percenta v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi.

Stavebné investície sa vo štvrtom kvartáli rovnako ako v dvoch predchádzajúcich štvrťrokoch znížili. Klesli tiež investície firiem do zariadení, ako sú stroje a vozidlá.

Hrubý domáci produkt sa podľa odhadov ekonómov zníži aj v prvom štvrťroku tohto roka.

„Ekonomický výkon v prvom štvrťroku 2023 bude pravdepodobne opäť nižší ako v predchádzajúcom štvrťroku,“ uviedla nemecká centrálna banka vo svojej aktuálnej mesačnej správe. Tým by sa Nemecko dostalo do zimnej recesie - ak HDP klesne dva kvartály po sebe, ekonómovia hovoria o technickej recesii.

Ďalšie dôležité správy

WA 18 archív Lipsko - Na archívnej snímke žena drží eurové bankovky nad košom s nákupom v Kuchyni v Lipsku 2. júna 2022. Miera inflácie v Nemecku dosiahla na začiatku roka 8,7 %. To znamená výrazné zrýchlenie v porovnaní so záverom minulého roka po tom, ako údaje za december boli revidované smerom nadol. Uviedol to v stredu 22. februára 2023 nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý potvrdil odhad zo začiatku februára. Ako povedala šéfka Destatisu Ruth Brandová, nemecké domácnosti platili v januá
Neprehliadnite

Inflácia v Nemecku sa na začiatku roka zrýchlila na 8,7 percenta, potvrdili štatistici