„Konopná agentúra pomôže zaopatriť chorým konope v lekárskej kvalite. Navyše môžeme sprievodnými výskumami získať dôležité poznatky na ďalšie lekárske využitiu konope,“ je presvedčený šéf Spolkového ústavu pre liečivá Karl Broich.

Najprv chce konope tak ako doteraz dovážať z Kanady a Holandska. Čoskoro však Konopná agentúra vypíše výberové konanie na zabezpečenie výroby konope v Nemecku, do ktorého sa môžu zapojiť firmy z celej Európskej únie. Víťazná spoločnosť alebo spoločnosti potom budú konope pestovať vo svojich priestoroch. Konopná agentúra bude následne dohliadať na distribúciu konope do lekární.

Množstvo liečebnej látky, ktoré bude v nasledujúcich rokoch potrebovať, sa podľa ústavu ťažko odhaduje. Zatiaľ malo v Nemecku po absolvovaní pomerne zložitého procesu výnimku na užívanie liečebného konope asi tisíc pacientov. Za liečbu okrem toho museli platiť. Pri priemernej dennej spotrebe jedného gramu na osobu by len pre zabezpečenie týchto pacientov bolo potrebných 365 kilogramov konope ročne.

Očakáva sa, že počet pacientov, ktorí budú konope užívať, výrazne stúpne. Lekári budú mať po novom možnosť predpísať konope pacientom napríklad s roztrúsenou sklerózou, rakovinou alebo chronickými bolesťami. Uhrádzať ho budú poisťovne. Liečebné konope bude k dispozícii vo forme mastí, kvapiek alebo sušených kvetov rastliny.