Prokuratúra sa na podnet z Českej republiky opätovne zaoberá dávnou kauzou harvardských fondov, ktorá súvisí s Jurajom Širokým. Vplyvný biznismen je médiami označovaný za jedného z mecenášov Smeru-SD.

Na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára sa obrátil likvidátor Harvardského průmyslového holdingu (HPH) Zdeněk Častorál, ktorý je nespokojný so zastavením vyšetrovania údajných podvodov. „Generálna prokuratúra preskúmava rozsiahly spisový materiál, asi štyridsaťdva zväzkov. Po preštudovaní rozhodneme o ďalšom postupe,“ potvrdila hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. Generálny prokurátor môže vydať mimoriadny opravný prostriedok, ktorým obnoví trestné stíhanie. Alebo ho definitívne uzavrieť.

Nekonečný príbeh harvardov

Druhá strategická, TASS Invest a TASS Holding majú sídlo v komplexe, ktorý vznikol počas rekonštrukcie zimného štadióna.

Zamotaná kauza

Harvardské fondy, ktoré sa neskôr premenovali na HPH, sú jeden z najväčších prípadov tunelovania. Založil ich v 90. rokoch Viktor Kožený, obchodoval cez ne s akciami českých a slovenských podnikov. Namiesto sľubovaných výnosov fondy spolu so spolupracovníkom Borisom Vostrým rozkradli a spôsobili akcionárom celkovú škodu za viac než desať miliárd českých korún. Trestná činnosť odsúdených spočívala v podvodných prevodoch majetku HPH v prospech majetkovo a personálne prepojených „off shore“ spoločností so sídlom na Cypre a v úmyselne stratových obchodoch s akciami. Rozsudok nad V. Koženým a B. Vostrým potvrdil začiatkom tohto roku český Najvyšší súd. Obaja majú nahradiť miliardové škody. Pobytu za mrežami sa vyhýbajú, sú na úteku v Belize a na Bahamách.

Na Slovensku riadil harvardské fondy Juraj Široký, neskôr sa transformovali do Prvej a Druhej strategickej. Slovenská polícia vyšetrovala prípad od roku 2006. Trestné oznámenie podal Z. Častorál pre podozrenie, že časť majetku harvardov skončila podľa neho neoprávnene v Druhej strategickej (na čele s J. Širokým) a v spoločnostiach TASS Invest a TASS Holding, v ktorých figuruje Čech Tomáš Ševčík. Peniaze a akcie, ktoré podľa neho patria HPH, mali do týchto firiem previesť cez Cyprus.

Z. Častorál tvrdí, že v Druhej strategickej skončili peniaze z investícií do ruskej ropnej spoločnosti Sidanko, ktoré podľa neho patria HPH. Obchod išiel podľa neho cez cyperskú spoločnosť Daventree Resources – dcéru HPH, ktorá peniaze distribuovala ďalej, až do Druhej strategickej. Vo firmách TASS Invest a TASS Holding sú podľa likvidátora akcie českých firiem z portfólia HPH. Do TASS tiež prešli cez cyperskú spoločnosť Daventree Resources. Široký aj Ševčík údajné machinácie už v minulosti popreli. Podľa T. Ševčíka súdy v Českej republike mu dali za pravdu, že spomínané akcie nepatria do majetku Harvardského průmyslového holdingu, ale TASS.

Prípad si vyšetrovatelia prehadzovali zo Slovenskej do Českej republiky a naopak. Vyšetrovateľka Miroslava Hrubá ho pred dvoma rokmi presunula do Česka, zdôvodnila to českým štátnym občianstvom T. Ševčíka. V uznesení, ktoré má TREND k dispozícii, konštatovala: „... z výsledkov vykonaného vyšetrovania je dôvodné podozrenie, že trestná činnosť Borisa Vostrého a Viktora Koženého pokračovala prostredníctvom doposiaľ neznámych osôb, pričom k neoprávnenému konaniu došlo na území Českej republiky, Cyperskej republiky a Slovenskej republiky.“ Spis sa opäť vrátil na Slovensko. Vyšetrovanie definitívne zastavil špeciálny prokurátor Jaroslav Palkovič v marci tohto roku. Podľa špeciálnej prokuratúry sa žiadny podvod nestal.

Odvoláva sa na český rozsudok

Z. Častorál, ktorý sa dožaduje pokračovania trestného stíhania, sa pre TREND odvoláva aj na právoplatný rozsudok nad V. Koženým a B. Vostrým. TREND si ho vyžiadal z Českej republiky. Podľa rozhodnutia, ktoré odôvodnil sudca Ivo Kouřil, spáchal V. Kožený šesť podvodov za štvrť miliardy českých korún cez spoločnosť, ktorú zastupoval J. Široký. A to tak, že najprv od firmy, za ktorú konal J. Široký, kúpil akcie a vzápätí ich späť predal za nižšiu cenu. V žargóne ekonomickej trestnej kriminality sa podobným kolobehom hovorí drancovacie kolečko.

Najviac stratový bol obchod s akciami SPT Telecom. Prebehol tak, že Kožený ako manažér harvardského investičného fondu nakúpil vyše tristotisíc akcií SPT Telecom za cenu 2 710 českých korún za jednu akciu od spoločnosti Zenko Trading. Za Zenko Trading zmluvu podľa rozsudku podpísal „Koženého spolupracovník Juraj Široký“. O týždeň neskôr všetky akcie V. Kožený predal zase spoločnosti Zenko, ktorá bola zastúpená J. Širokým. Avšak za cenu oveľa nižšiu – 2 215 českých korún za jednu akciu. Škoda pre harvardský fond predstavovala viac než 158 miliónov českých korún.

Rozsudok českého súdu Z. Častorál spomína aj v súvislosti s exekúciou, o ktorej TREND už písal. Vymáha majetok, ktorý si podľa neho odsúdení ukryli vo firmách na Slovensku. Exekútor vyčíslil pohľadávku voči Druhej strategickej na zhruba 86 miliónov eur. Spoločnostiam TASS Invest a TASS Holding zaslal žiadosť, aby sa zdržala nakladania s akciami. Druhá strategická aj firmy TASS podali voči konaniu sťažnosti, o ktorých rozhodujú súdy.

TREND sa chcel stretnúť s J. Širokým alebo so zástupcami Druhej strategickej, ale neúspešne. J. Široký poskytol rozsiahlejší rozhovor k harvardským fondom naposledy v roku 2006, keď polícia začala prípad vyšetrovať. Reportérke Annamárii Dömeovej vtedy potvrdil, že peniaze z cyperského trustu sú naozaj v Druhej strategickej. Podľa jeho vysvetlenia Daventree Resources zaslala jeho firme peniaze, aby cez ňu vyplatila akcionárov harvardov. „Prišli na základe riadneho komerčného vzťahu. Druhá strategická je poverená vyplácať podielnikov trustu v Česku a na Slovensku. Toto robíme,“ povedal J. Široký. Tvrdil, že pôvod prostriedkov nepoznal: „Nepoznám kolobeh peňazí, ako išli. “

V podobnom znení je aj stanovisko, ktoré TRENDU zaslala mailom Druhá strategická. „Financie, ako sme už viackrát deklarovali, boli zverené na základe zmluvy s Daventree Resources a z nich sme viac ako polovicu vyplatili na základe pokynov drobným podielnikom HPH Česká republika,“ uviedla PR manažérka Michaela Kováčik Grendelová.

Nekonečný príbeh harvardov

J.Široký v roku 2006, v čase, keď slovenská polícia začala vyšetrovanie. Zdroj: Milan Illík

U Širokého

Telefonické kontakty na spoločnosti TASS Invest a TASS Holding, ktoré tiež podľa Z. Častorála disponujú majetkom harvardov, je na webe ťažké nájsť. TREND sa preto vybral do sídla firmy uvedeného v obchodnom registri. V administratívnej budove, ktorá je súčasťou hotelového komplexu DoubleTree by Hilton, sú adresy Druhej strategickej a firiem z portfólia ďalšieho oligarchu, Širokého svata Jozefa Brhela. Ešte donedávna bol DoubleTree by Hilton považovaný za hotel J. Širokého, podľa zistení TRENDU zrejme do neho majetkovo vstúpil aj J. Brhel.

Na adrese sídla TREND zástupcov TASS Invest a TASS Hodling nenašiel. Na telefónnom čísle do prenajatej kancelárie sa spojovateľovi nikto nehlásil. Jediný kontakt, ktorý recepčný mal, bol e-mail, na ktorý neskôr reagoval T. Ševčík a bol ochotný sa s TRENDOM stretnúť.

Obvinenia likvidátora T. Ševčík odmieta. Hovorí, že opakovane o celej veci vypovedal pred českou aj slovenskou políciou a nikdy nebol obvinený. Prevody akcií a peňazí cez trusty na Cypre vysvetľuje snahou uspokojiť drobných akcionárov, skôr ako sa skončí likvidácia, ktorá sa ťahá od roku 1997, teda sedemnásť rokov. Rozdelenie prostriedkov podielnikom, na ktoré majú nárok cez likvidačný zostatok, je zatiaľ v nedohľadne.

Na Cypre vznikli v roku 2002 dva trusty, z jedného začali podielnikov vyplácať. Z druhého, kam patrí aj TASS Holding a TASS Invest, zatiaľ nie. O vyplatenie podielu sa totiž snažia aj firmy ovládané rodinou V. Koženého a súdy podľa T. Ševčíka stále rozhodujú o nároku, ktorý si uplatňujú.

Predvídateľná koncovka

Pre J. Širokého a jeho okolie sú aktivity českého likvidátora nepríjemnosťou, ale zrejme nič viac. Ako sa skončí prípad, ktorý siaha až k jednému z najvplyvnejších mužov Slovenska, je totiž možné predvídať z doterajších rozhodnutí polície a prokuratúry.

Z. Častorál nie je jediný, kto dal v poslednom období podnet v súvislosti s trestným stíhaním. Na Prezídium Policajného zboru a Národnú kriminálnu agentúru sa nedávno podľa informácií TRENDU obrátil za spoločnosť HPH Cayman, ktorá patrí pod Harvardský průmyslový holding, aj Častorálov spolupracovník Zdeněk Malhocký. Poskytol informácie, podľa ktorých na Slovensku dochádza k legalizácii výnosov z trestnej činnosti, a to práve v súvislosti s peniazmi a akciami, ktoré išli cez cyperský trust Daventree na Slovensko. „Polícia podnet prijala a vyšetrovateľ vec po dôkladnom preverení odmietol, pretože nie je dôvod na začatie trestného stíhania. Ku konkrétnym osobám a ani podrobnostiam sa vyjadrovať nebudeme,“ informovala policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová.