Kritickú situáciu na trhu s liečivami umocnila pandémia koronavírusu. Problém, ktorý panoval aj predtým, sa šírením nebezpečnej choroby znásobil. Britská Asociácia nezávislých lekární hovorí v súčasnosti najmä o nedostatku amoxicilínu, pričom stav označila za „veľmi znepokojujúci“. Krajina práve zažíva prudký nárast šarlachu a vážnych infekcií typu Strep A, ktoré už zabili deväť detí.

Zdravotníci tiež varujú pred dierami v dodávkach liekov v iných európskych krajinách, vrátane Talianska, ale problémy hlásia aj v Kanade či v Spojených štátoch. Vo Francúzsku je okrem obmedzených zásob amoxicilínu problémom aj nedostatok bežného lieku proti bolesti paracetamolu. Matka dvoch detí z Lyonu Emma sa pre Euronews Next vyjadrila, že koncom novembra navštívila šesť rôznych lekární, kým našla amoxicilín, aby vyliečila infekciu ucha svojho trojročného syna.

„Amoxicilín som našla v šiestej lekárni a bolo to posledné balenie,“ sťažovala sa. „V každom z nich povedali, že ho môžu skúsiť objednať, ale príde až o týždeň neskôr.“ Tiež sa snažila nájsť tekutú formu paracetamolu, ktorá sa zvyčajne predáva bez lekárskeho predpisu, pre svoju trojmesačnú dcéru, ktorá mala bronchiolitídu. „Bol to skutočne stresujúci zážitok. Keď je vaše dieťa choré, jediné, čo chcete urobiť, je, aby sa cítilo lepšie,“ hovorí. Situácia sa natoľko vyhrotila, že úrady odporučili, aby lekárnici nepredávali viac ako dve škatuľky na pacienta.

Lieky chýbajú aj u nás

Chýbajúce lieky trápia aj Slovákov, mnohí sa tak rozhodli zháňať tie najpotrebnejšie za hranicami, no nemusia uspieť. „Situácia je v priebehu rokov vo všetkých krajinách veľmi zlá a ovplyvňuje všetky typy liekov,“ konštatuje generálna tajomníčka Farmaceutickej skupiny Európskej únie (PGEU), zastupujúca komunitných lekárnikov Ilaria Passaraniová.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa