Desiatky tisíc prepravných kontajnerov uviazlo v britskom prístave Felixstowe, a to rovno v kritickom čase blížiacich sa Vianoc. Pre nedostatok vodičov v Spojenom kráľovstve, ale aj pre protipandemické obmedzenia nemá kto tovar rozvážať.  Mnohé prepravné spoločnosti tak buď musia čakať alebo obracajú svoje lode bez toho, aby  náklad vyložili. Taká je situácia v jednom z najväčších britských dopravných uzlov, no nie je jediný.

Web newstatesman.com uvádza, že podobné problémy sú v prístavoch v Southamptone a Londýne, pričom dopravcovia sú nútení odviezť svoje kontajnery do Newcastlu.

Tovar zostal na ceste

Zablokované prístavy ohrozujú nielen britské Vianoce, ale aj celosvetovú dopravu. Napríklad na Felixstowe je napojených asi 17 lodných liniek a 33 prepravných služieb smerujúcich do viac ako 700 prístavov po celom svete. Tovar tak zostal na ceste a nedorazil do obchodov. Maloobchodníci pritom chceli v predvianočnom období doviezť väčšie množstvá najmä z východnej Ázie, aby mali dostatok zásob pre kúpychtivých zákazníkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa