Náklady na zahraničnú dovolenku budú tento rok v lete výrazne vyššie. Záujem o cestovanie je totiž s ustupujúcou pandémiou značný, avšak v prevádzke je príliš málo lietadiel. Povedal to šéf rezervačného portálu Booking.com Glenn Fogel. V rozhovore s BBC upozornil, že ceny sa už teraz zvyšujú.

Rad leteckých spoločností vlani výrazne obmedzil počet lietadiel v prevádzke kvôli zákazu cestovania v dôsledku pandémie. Napriek vysokému dopytu však pretrváva značná neistota, čo aerolinkám komplikuje plánovanie návratu lietadiel do vzduchu.

,,Je tu obrovský dopyt," povedal šéf Booking.com. ,,Každý by chcel cestovať, ale my všetci to chceme robiť bezpečne," dodal. Súhlasí s ním aj analytik John Grant zo spoločnosti OAG, ktorá poskytuje dáta o cestovnom ruchu vo svete. Akonáhle skončia cestovné obmedzenia, môžeme podľa neho očakávať aj citeľný rast cien leteniek.

Covid pas
Neprehliadnite

Krajiny EÚ prijali spoločnú pozíciu ku COVID pasu - nebude to cestovný doklad

,,V krátkodobom výhľade sa tak objaví silný rast dopytu a snaha viac míňať," povedal Grant, ktorý sa v OAG venuje leteckému sektoru. ,,Algoritmy v aerolinkách tak zaznamenajú zvýšený záujem a podľa toho aj zvýšia ceny." Firmám z cestovného ruchu komplikujú plánovanie aj nejasnosti okolo očkovania. Zatiaľ nie je jasné, ako si budú jednotlivé štáty uznávať vakcíny aplikované v iných krajinách, najmä pokiaľ ide o rôzne kontinenty. To isté platí o testovaní.

Šéf Booking.com sa domnieva, že by pomohol jednotný systém. ,,Toľko rôznych ľudí v toľkých rôznych vládach hovorí a rôznych programoch. Ale v tejto chvíli tu nie je nič, čo by bolo jednotné, takže je to naozaj mätúce," upozornil. ,,Počúval som predsedu talianskej vlády, ako hovoril, že chcú čoskoro umožniť ľuďom cestovať do Talianska, a že sa len musíte preukázať, že ste zaočkovaný a potom bude všetko v poriadku. Ale keď o tom tak premýšľam... ja som zaočkovaný, ale ako to mám dokázať? Mám si vziať so sebou len tú bielu kartičku, ktorú mi dali v USA a na ktorej je uvedené, že som bol zaočkovaný? Bude to stačiť? Toto je potrebné objasniť. "

V súčasnej dobe sa testuje niekoľko postupov, vrátane očkovacích pasov, ktoré presadzuje napríklad Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu (IATA). Niektoré letecké spoločnosti už túto možnosť začali skúšať. Európska únia medzitým pracuje na tom, aby do času letných dovoleniek boli k dispozícii tzv. digitálne covidové pasy.

Ischia, Taliansko. Zdroj foto: Shutterstock
Neprehliadnite

Dovolenkové ostrovy sa ponúkajú ako covid-free zóny. Niektoré lákajú turistov peniazmi

Myšlienka, aby mohli cestovať len tí, ktorí sú už proti chorobe Covid-19 zaočkovaní, sa ale ukázala ako problematická. Ľuďom sa často nepáči, že by mali existovať dve skupiny obyvateľov, z ktorých jedna bude mať určité výhody. Varoval pred tým napríklad britský úrad pre rovnoprávnosť, podľa ktorého by takýto postup mohol vytvoriť dvojstupňovú spoločnosť.

To je názor, ktorý podporuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Šéf Booking.com s ním však nesúhlasí. ,,Je pravda, že keď nie ste očkovaní, tak možno nebudete môcť prísť do krajiny, ktorá používa tento prístup. S tým ale nemám problém. Pretože alternatíva k tomu je čo? Že tam nikto nebude môcť prísť? To mne moc zmysel nedáva."

Fogel dodal, že existujú krajiny, do ktorých ľudia nemôžu prísť, kým sa nepreukážu, že sú zaočkovaní napríklad proti žltej zimnici. ,,Nič nie je zlé na tom, keď sa používa technológia, ktorá preukáže, že ste bezpečný cestovateľ a ktorá prispeje k tomu, aby sa toto odvetvie rýchlejšie zotavilo," dodal.