Európske lekárne vrátane slovenských už niekoľko mesiacov hlásia nedostatok mnohých základných liečiv a antibiotík. Kameňom úrazu súčasnej liekovej krízy sú najmä regulované ceny. Keď sa generálny riaditeľ farmaceutickej spoločnosti Laboratorio Reig Jofre Ignasi Biosca-Reig dozvedel, že v Španielsku je nedostatok amoxicilínu, rýchlo chcel vo svojich továrňach zvýšiť výrobu antibiotík. Ďaleko sa však nepohol.

Španielsko, podobne ako mnohé európske krajiny, totiž pri prvom uvedení generickej verzie tohto lieku stanovilo maximálnu cenu za detský amoxicilín. To bolo pred dvoma desaťročiami a cena sa odvtedy nikam nepohla. Firmy si tak nemôžu dovoliť investovať milióny do nových výrobných liniek, ak nedostanú adekvátnu cenu za vyrobené produkty.

„Chceli sme reagovať, ale máme problém,“ povedal I. Biosca-Reig s tým, že aj keď náklady stúpajú, cena zostáva rovnaká. Situácia je obzvlášť akútna v Európe. Keďže ceny generík sú regulované, mnohí európski výrobcovia liekov sa zdráhajú rozširovať kapacitu v čase, keď vojna na Ukrajine zvýšila náklady na všetko od energií cez účinné látky až po hliník na povrchovú fóliu obalu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa