Japonské automobilky Suzuki Motor a Daihatsu Motor vstúpia do spoločného podniku, ktorý vedie automobilka Toyota. Zámerom je urýchliť elektrifikáciu a uhlíkovú neutralitu úžitkových automobilov.

V spoločnosti Commercial Japan Partnership Technologies, ktorú v apríli Toyota uviedla do prevádzky spolu s menšími automobilkami Isuzu Motors a Hino Motors, získajú tak Suzuki, ako aj Daihatsu, desaťpercentný podiel, informovala agentúra Kjódó.

Daihatsu a Suzuki sú hlavnými výrobcami miniautomobilov s motorom do 660 kubických centimetrov. Tieto menšie a lacnejšie vozidlá sú v Japonsku obľúbené, čiastočne aj vďaka nižším registračným poplatkom a nižšej cestnej dani. Tvoria približne 40 percent predaných áut.

Spoločný podnik, vedený Toyotou, tak rozšíri pôsobnosť zo štandardných aj na menšie nákladné autá. „Vďaka partnerstvu so Suzuki a Daihatsu budeme môcť rozšíriť okruh spolupráce nielen na úžitkové vozidlá, ale tiež na miniautomobily,” povedal Akio Tojoda, prezident Toyoty. Daihatsu je dcérskou spoločnosťou Toyoty, ktorá je jej stopercentným vlastníkom, v Suzuki má Toyota podiel 4,9 percenta.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Toyota Material Handling Europe smeruje k uhlíkovej neutralite so 100 % obnoviteľnou elektrinou