Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) začína od piatka s generovaním digitálnych Covid preukazov EÚ. Od soboty (26. 6.) ich bude priebežne a automaticky zasielať na mailové adresy ľudí, ktorí si za uplynulé týždne požiadali o dočasný očkovací certifikát. Zároveň má byť od pondelka (28. 6.) na stránke korona.gov.sk dostupný formulár, prostredníctvom ktorého oň budú môcť ľudia požiadať. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

2️⃣ Členské štáty si ponechávajú národnú právomoc zaviesť bez ohľadu na tzv. COVID pasy rôzne opatrenia, vrátane karantény, a to najmä vo výnimočných pandemických situáciách, napr. pri rozšírení nových variantov.
Neprehliadnite

Predstavitelia EÚ podpísali nariadenie o COVID pase

Jednotné digitálne preukazy začnú v EÚ platiť od 1. júla. ,,Ich držitelia v nich budú mať nahraté údaje o očkovaní proti ochoreniu Covid -19, testovaní či o prekonaní ochorenia," spresnila hovorkyňa. Dodala, že od tohto dátumu si budú môcť ľudia požiadať aj o digitálne potvrdenie o testovaní a prekonaní ochorenia Covid -19.

,,Napriek tomu, že jednotné európske certifikáty mali uľahčiť cestovanie obyvateľov, rezort zdravotníctva odporúča, aby vzhľadom na šírenie nebezpečného delta variantu vírusu ľudia zvážili cestovanie do zahraničia," doplnila s tým, že na základe dohody členských štátov EÚ by mal byť systém certifikátov plne funkčný po uplynutí šesťtýždňového prechodného obdobia, ktoré sa skončí 12. augusta. Bližšie informácie o digitálnych Covid preukazoch EÚ majú byť verejnosti predstavené budúci týždeň.