Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom

Slovenská ekonomika by v tomto roku mohla klesnúť až o 13,5 percenta. Vo svojej aktualizovanej prognóze to pripúšťa Národná banka Slovenska (NBS).

Rovnako ako pred mesiacom centrálni bankári predstavili tri scenáre. Ten najoptimistickejší počíta s poklesom na úrovni až takmer šiestich percent. Za najpravdepodobnejší NBS označuje druhý scenár, ktorý ráta s poklesom o okolo deväť percent, konkrétne 9,3 percenta. Najhorší výhľad, tretí scenár, hovorí o poklese vo výške 13,5 percenta.

Pokles ekonomiky v roku 2020 podľa NBS
HDP (%)
Optimistický scenár -5.8
Najpravdepodobnejší scenár -9.3
Pesimistický scenár -13.5
Zdroj: NBS

Opatrenia zlepšili prognózu trhu práce

Napriek tomu, že sa prognóza hospodárskeho poklesu výrazne zhoršila, NBS sa s väčším optimizmom pozerá na trh práce. V dôsledku krízy sa podľa NBS zruší od 45 000 až po 100 000 pracovných miest.

Fasádu budovy Národnej Banky Slovenska v Bratislave zdobia vo večerných hodinách striedajúce sa heslá povzbudzujúce v boji proti Koronavírusu.
Neprehliadnite

Bankám hrozia obrovské straty. Ktoré budú mať najväčší problém?

Pôvodný marcový odhad predpokladal pokles až o 130-tisíc pracovných miest. Pod zlepšenie prognózy sa podľa NBS podpísali opatrenia, ktoré prijala vláda na ochranu pracovného trhu. Podľa odhadov centrálnej banky by tieto krízové zákony mohli zachrániť až päťdesiattisíc pracovných miest.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa