Svet je zavretý. Nie je teda prekvapením, že turisti necestujú, hotely sú zatvorené a cestovný ruch trpí najviac za posledné desaťročia. Niektoré krajiny sa však už dnes pripravujú na znovuotvorenie svojich hraníc pre turistov a robia všetky potrebné opatrenia pre návrat cestovateľov.

Slovensko sa popri koaličnej kríze nepripravuje na otvorenie turizmu a jeho vízia je veľmi slabá. Pre zahraničie dnes nie sme zaujímavou krajinou a nie je to preto, lebo bryndzové halušky nie sú svetovým jedlom. Je to práve kvôli tomu, že naša malebná krajina nevie zvládať pandémiu a práve to môže byť kľúčové pri znovuotvorení krajiny.

Dosvedčujú to aj dáta Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS), ktorá bije na poplach. Spotrebiteľské štatistiky hovoria o tom, že turisti sa vrátia do krajín, ktoré dokážu pandémiu zvládať najlepšie. Dobrým príkladom je reputácia Izraela, ktorý už zaočkoval takmer celú populáciu a domáci podnikatelia sa pripravujú na otvorenie krajiny.

Člen predstavenstva BHP Branislav Babík
Neprehliadnite

Spravuje hotely Hilton či Kempinski: Prepad o 24 miliónov, vláde na cestovnom ruchu nezáleží

Turisti sa nemusia vrátiť

Ako prízvukuje AHRS, ubytovaní turisti sú dôležitým ekonomickým ukazovateľom, keďže tvoria až 70 percent tržieb v odvetví cestovného ruchu. Opatrenia prijaté v súvislosti s druhou vlnou pandémie, akými sú zatvorené ubytovacie zariadenia, interiéry a exteriéry reštaurácií, zatvorené bazény či akvaparky, wellness centrá, ale i lyžiarske strediská, spôsobujú, že situácia v cestovnom ruchu bude v roku 2021 ešte o niečo horšia, ako to bolo v roku 2020.

„Slovensko zatiaľ nie je v hľadáčiku turistov. Záujem hostí počas letnej sezóny výrazne ovplyvní predovšetkým skutočnosť, že Slovensko nedokáže účinne bojovať s dôsledkami pandémie Covidu-19,“ upozorňuje asociácia.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa