Veľké zahnuté kly, obrie telo, hrubá koža a pod ňou vrstva tuku. V dobe ľadovej obývali severné oblasti Európy, Severnej Ameriky a severnej Ázie. Potravu si získavali obrovskými klami – rastliny vyhrabávali spod snehu. Pravekí ľudia ich lovili kvôli obžive. Mamuty.

Desaťtisíc rokov po tom, čo tieto tvory vymreli, sa vedci púšťajú do ambiciózneho projektu, ktorého cieľom je prinavrátiť ich späť k životu. Zamerali sa na vytvorenie hybridu slona a mamuta, pričom prvé výsledky očakávajú o šesť rokov. Informácie o tom priniesol web theguardian.com.

Už desať rokov sa diskutuje 

Opätovný návrat zvierat z doby ľadovej do súčasnosti má pomôcť obnoviť ekosystémy, zachovať biodiverzitu, no tiež zmierniť následky klimatických zmien. O perspektíve znovuoživenia mamutov a ich návrate do voľnej prírody sa vo vedeckej obci diskutuje už viac ako desať rokov.

Mamut verzus slon:
  • Mamut je vyhynutý rod z čeľade slonovitých a radu chobotnatcov.
  • Tieto zvieratá boli podobné dnešným slonom; ich blízky príbuzenský vzťah naznačuje veľká podobnosť zubných stoličiek oboch živočíchov.
  • Mamuty sa považujú za oveľa väčšie ako dnešné slony, čo nie je celkom presné. Väčšina druhov bola veľká len asi ako dnešný slon indický.
  • Bol známy prípad, keď slon indický a slon africký mali spolu živého potomka. Vzhľadom na to sa predpokladá, že ak by mamuty nevymreli, mohli by sa so slonom indickým krížiť.
  • Vedci tak pracujú na teórii, že zo zmrznutých zvyškov mamuta by sa pomocou slona indického dalo mamuta znova oživiť.
  • Zatiaľ sa však nepodarilo získať dostatočné množstvo genetického materiálu mamuta, pretože dosiaľ nájdené zvyšky biologického materiálu už boli v značnom štádiu rozkladu.

Vedci teraz potvrdili, že na tento dlho plánovaný pokus získali finančnú injekciu vo výške 15 miliónov dolárov. Projekt zastrešuje spoločnosť Colossal, venujúca sa biologickým vedám a genetike, ktorú spolu založili Ben Lamm, podnikateľ v oblasti technológií a softvéru, a George Church, profesor genetiky na harvardskej lekárskej fakulte – priekopník nových prístupov k úprave génov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa