Diplomati NATO zároveň odmietajú, že aliancia sa chystá na vojnu vo vesmíre. Oficiálne uznanie vesmíru za bojisko by mohlo znamenať začiatok širších diskusií o používaní vesmírnych zbraní na obranu proti raketám alebo k zostreľovaniu satelitov nepriateľských mocností.

NATO sa obáva najmä rastúcej sily Číny a Ruska v oblasti vývoja vojenských vesmírnych technológií. Podľa informácií Financial Times obe krajiny zintenzívňujú svoju prítomnosť vo vesmíre. Americká obranná spravodajská služba mala počas tohto roka varovať, že Čína aj Rusko inovujú svoje kybernetické technológie, energetické zbrane či antisatelitný raketový systém. Peking a Moskva však odmietajú, že by za ich inováciami stál akýkoľvek nepriateľský zámer.

Plán rokovaní o novom prístupe k vesmírnej politike bude prejednávaný na tohtoročnom samite NATO, ktorý sa uskutoční začiatkom decembra v Londýne. Pôjde o jubilejný samit aliancie, pretože organizácia tento rok oslavuje 70. výročie svojho vzniku.

Toto výročie sa po prípadnom prijatí návrhu o vesmírnom priestore môže stať symbolickým, historickým medzníkom vývoja strategického vojenského plánovania, čo by malo globálny vplyv najmä na transformáciu prístupu jednotlivých mocností k silovým a obranným zložkám.