Lídri mnohých európskych krajín majú pocit, že sa v rámci jadrového odstrašovania viac na Spojené štáty spoliehať nemôžu, píše portál Euronews. Napriek tomu väčšina západných štátov stále nechce budovať vlastné kapacity, čo vyplynulo z aprílovej štúdie spoločnosti YouGov.

Prieskumu sa zúčastnilo vyše 9 400 ľudí z Francúzska, Británie, Španielska, Dánska, Nemecka, Talianska a Švédska. Viac než polovica Švédov sa vyjadrila proti vývoju a udržiavaniu vlastného jadrového arzenálu. Nasleduje Nemecko so 49 percentami a Taliansko so 47 percentami. Naopak, necelých 70 percent opýtaných Francúzov a 55 percent Britov súhlasí, aby si ich krajiny ponechali existujúci arzenál.

Ešte menej atraktívnou možnosťou je pre západoeurópske štáty umiestnenie amerických jadrových zbraní na ich území. Týka sa to aj Talianska a Nemecka, ktoré ich už hostia. Až 63 percent opýtaných Talianov a 59 percent Nemcov ich „doma“ nechce. V Španielsku a Švédsku, ktoré americké jadrové zbrane nehostia, bol odpor voči ich umiestneniu najvyšší a presiahol 70 percent.

Rusko a Spojené štáty vlastnia spolu takmer 90 percent všetkých jadrových zbraní na svete. Vyplynulo to z údajov Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI). Francúzsko a Spojené kráľovstvo sú jedinými dvoma jadrovými veľmocami v Európe. V roku 2024 malo Francúzsko približne 280 jadrových hlavíc, zatiaľ čo Británia zhruba 225.

Ďalšie dôležité správy

HMS Vengeance
Neprehliadnite

Británia svojmu jadrovému arzenálu dôveruje. Jedna ponorka by dokázala zničiť 40 ruských miest