Lídri mnohých európskych krajín majú pocit, že sa v rámci jadrového odstrašovania viac na Spojené štáty spoliehať nemôžu, píše portál Euronews. Napriek tomu väčšina západných štátov stále nechce budovať vlastné kapacity, čo vyplynulo z aprílovej štúdie spoločnosti YouGov.
Prieskumu sa zúčastnilo vyše 9 400 ľudí z Francúzska, Británie, Španielska, Dánska, Nemecka, Talianska a Švédska. Viac než polovica Švédov sa vyjadrila proti vývoju a udržiavaniu vlastného jadrového arzenálu. Nasleduje Nemecko so 49 percentami a Taliansko so 47 percentami. Naopak, necelých 70 percent opýtaných Francúzov a 55 percent Britov súhlasí, aby si ich krajiny ponechali existujúci arzenál.
Ešte menej atraktívnou možnosťou je pre západoeurópske štáty umiestnenie amerických jadrových zbraní na ich území. Týka sa to aj Talianska a Nemecka, ktoré ich už hostia. Až 63 percent opýtaných Talianov a 59 percent Nemcov ich „doma“ nechce. V Španielsku a Švédsku, ktoré americké jadrové zbrane nehostia, bol odpor voči ich umiestneniu najvyšší a presiahol 70 percent.
Rusko a Spojené štáty vlastnia spolu takmer 90 percent všetkých jadrových zbraní na svete. Vyplynulo to z údajov Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI). Francúzsko a Spojené kráľovstvo sú jedinými dvoma jadrovými veľmocami v Európe. V roku 2024 malo Francúzsko približne 280 jadrových hlavíc, zatiaľ čo Británia zhruba 225.
Ďalšie dôležité správy
