Zhruba šestina podnikových úverov na Slovensku sa môže dostať do rizika so splácaním, do troch rokov hrozí zlyhanie pri šiestich percentách firemných pôžičiek. Dlžníci z radov domácností sú na tom lepšie, zdražovanie nehnuteľností vytvára bankám vankúš na pokrytie strát pre prípad nesplácania úverov. Informovala o tom dnes Národná banka Slovenska.

„Zvýšená inflácia a slabší dopyt budú mať nepriaznivý dopad na podniky. Podniky sa po koronavírusovej kríze nenachádzajú v dobrom stave, preto budú zraniteľné voči novým šokom. Očakávame, že približne 17 percent podnikových úverov bude v ohrození," povedal novinárom člen bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček.

Banky však budú mať podľa NBS dostatok kapitálu, aby prípadné straty zvládli. Občanom Dvořáček odporučil, aby pozorne sledovali svoje výdavky.

„Viac ako v minulosti je potrebné sledovať rodinný rozpočet a v prípade potreby je potrebné upravovať výdavky tak, aby najmä zadlženým domácnostiam zostali finančné prostriedky na splátky," povedal. Ťažkosti by podľa neho mohli mať dlžníci s nižším príjmom, najmä tí, ktorí majú spotrebiteľské pôžičky.

NBS chce sprísniť podmienky pre úvery, ktorých splatnosť bude až v období po odchode dlžníka do dôchodku. Vplyv na trh bude podľa nej minimálny. Naopak uvoľniť by sa mali pravidlá poskytovania pôžičiek na financovanie rekonštrukcie bývania v záujme zníženia spotreby energií.

Centrálna banka uviedla, že tempo rastu cien nehnuteľností je vyššie ako tempo rastu príjmov domácností. Zhoršuje sa tak dostupnosť bývania, pričom k tomuto trendu prispeje aj prípadné ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Výsledkom by podľa NBS mohol byť tlak na spomalenie rastu cien.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Dostupnejšie nájomné byty by mohli zmierniť tlak na rast cien bývania, hovorí analytik