V nedeľu sa skončil päťročný mandát ekonóma Jána Tótha, ktorého do banky nominovala opozícia ešte za jednofarebnej vlády Smeru-SD v roku 2012. Zatiaľ ho však nemá kto nahradiť. J. Tóth bude ešte nejaký čas pôsobiť ako poradca guvernéra Jozefa Makúcha, v bankovej rade však už skončil.

Druhé miesto viceguvernéra NBS je neobsadené dokonca už od júla 2012, teda viac ako päť rokov. Vláda ani Národná banka túto skutočnosť oficiálne nijako nekomentujú. Práve kabinet ministrov na čele s Robertom Ficom je ale za túto situáciu zodpovedný. Podľa zákona o NBS guvernéra a viceguvernérov vymenúva a odvoláva prezident na návrh vlády schválený národnou radou.

Ministerstvo financií, ktoré je vo vláde za nominácie vo finančníctve zodpovedné, TRENDU ani na viacnásobnú žiadosť o informáciu, koho mieni na post viceguvernéra nominovať, neodpovedalo. Podľa kuloárných informácií čaká minister Peter Kažimír na dve mená od koaličných strán Mostu-Híd a SNS. Namiesto odbornosti a nezávislosti sa tak dôležité funkcie znova rozdeľujú skôr po politickej linke.

Predseda Mostu Béla Bugár pre Rádiožurnál Slovenského rozhlasu povedal, že o konkrétnych menách ešte s ministrom nerokovali. To však môže byť aj stratégia: tajiť mená nominantov čo najdlhšie a potom kandidátov rýchlo schváliť tak, aby nestihli byť vystavení verejnej kritike. Transparency International Slovensko spolu so zastúpením Európskej komisie naopak nedávno vyzvali, aby boli do odborných funkcií v dôležitých regulačných úradoch vyberaní ľudia v otvorenom výberovom procese. Tak, ako sa to robí vo vyspelom zahraničí.

Chýbajúci dvaja viceguvernéri a zároveň členovia bankovej rady činnosť centrálnej banky zásadne neobmedzujú. Znižujú ale pestrosť a zrejme aj odbornosť diskusie, na základe ktorej sa tento elitný klub rozhoduje. Keďže traja bežní členovia bankovej rady sú priami nominanti guvernéra, absencia viceguvernérov môže obmedzovať pluralitu názorov v bankovej rade.

„Činnosť banky a bankovej rady je zabezpečená v zmysle zákona,“ napísala TRENDu stroho hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová. Podľa legislatívy o NBS je banková rada uznášaniaschopná, ak je prítomná nadpolovičná väčšina vymenovaných členov bankovej rady. Teoreticky to tak môže byť aj sám guvernér.

Podobný problém ako v NBS je aj v Rade pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Tam je tým, ktorý navrhuje nového člena, prezident Andrej Kiska. Ten však od júna nikoho nevybral, čím zrejme porušuje príslušný ústavný zákon.

Podľa vlastných slov čaká na zmenu ústavného zákona, aby do rady mohol nominovať jedného z jej myšlienkových otcov a bývalého člena Michala Horvátha. Členom Rady ostáva až do momentu vymenovania nového člena rešpektovaný ekonóm Ľudovít Ódor. Činnosť RRZ tak nijako negatívne postihnutá nie je.