Zhruba tretina zamestnancov Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) STU v Bratislave dnes vstúpila do štrajku. Pracovníci protestujúci proti vedeniu školy na čele s dekanom Ivanom Kotuliakom zvolili „mäkkú“ formu hodinového štrajku v čase medzi jednou a druhou hodinou popoludní.

Štrajkujúci pred davom zhruba 250 ľudí vo vstupnej hale fakulty prečítali požiadavky, ktoré by malo splniť vedenie školy – férové voľby do akademického senátu fakulty, zabezpečenie kvalitnej výučby v súlade s požiadavkami, ku ktorým sa fakulta zaviazala pri akreditácii študijných programov či garanciu akademických slobôd na fakulte.

„Dobrý“ štrajk

„Zvolili sme čas, keď žiadny zo štrajkujúcich zamestnancov nemá prednášku, cvičenie alebo iné povinnosti voči študentom,“ povedal TRENDU Marián Šimko zo štrajkového výboru. Výučba na škole na prvý pohľad prebiehala bez väčších komplikácií, viacerí študenti však zaznamenali zmeny na pozíciách prednášajúcich, vedúcich cvičení či kratšie trvanie niektorých prednášok.

Napätie na FIITke vyvrcholilo. Začal sa štrajk, študenti zvažujú odchod

Štrajk na FIIT STU podporili aj študenti Zdroj: T. Nejedlý

„Pomenili sa nám vyučujúci, miesto človeka, ktorý od nás dva roky poctivo zbieral spätnú väzbu máme teraz človeka, ktorého vôbec nepoznáme,“ hovoria tretiaci Klára a Filip. Viaceré predmety podľa nich prevzali pedagógovia, ktorí sú z fakulty, ale v minulosti mali pod palcom vyúčbu v inom odbore. „Ako kvalitne asi budú učiť predmet, ktorý nikdy neučili,“ uviedli.

Obaja preto pripustili, že po získaní bakalárskeho titulu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa