Na oficiálnu trojdňovú návštevu pricestuje vo štvrtok na Taiwan námestník amerického ministra zahraničných vecí pre hospodársky rast, energetiku a životné prostredie Keith Krach, informuje agentúra AFP. V Tchaj-peji sa v sobotu zúčastní na pietnej spomienke na zosnulého bývalého prezidenta Li Teng-chueja, ktorý vo funkcii pôsobil v rokoch 1988-2000. Dohliadal na prechod Taiwanu od diktatúry stanného práva k plnohodnotnej demokracii.

V piatok sa Krach stretne s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a bude s predstaviteľmi tamojšej vlády rokovať aj o ,,posilnení obojstrannej hospodárskej spolupráci", uviedlo taiwanské ministerstvo zahraničných vecí. Krachova návšteva zrejme nahnevá Čínu, podráždene reagujúcu na každú iniciatívu zahraničných vlád, ktoré sa usilujú nadviazať oficiálne styky s Taiwanom, komentuje AFP.

WA 8 Tchaj-pej - Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen udeľuje štátne vyznamenanie Medailu
Neprehliadnite

Česko: Predsedu senátu Vystrčila po návrate z Taiwanu vítalo na letisku vyše sto ľudí

Za ostatné dva mesiace je to už druhá návšteva predstaviteľa Spojených štátov v Taiwane. Začiatkom augusta navštívil tento ostrov americký minister zdravotníctva Alex Azar - bol to najvyššie postavený predstaviteľ USA, ktorý sem zavítal od roku 1979. Návšteva námestníka ministra zahraničných vecí USA sa uskutoční v čase, keď vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom dosiahli v dôsledku sporov okolo obchodu, technológií, Taiwanu, ľudských práv, Juhočínskeho mora a pandémie koronavírusu najhoršiu úroveň za niekoľko desaťročí. Spojené štáty v roku 1979 zmenili vzťahy s Taiwanom na neoficiálne, ale zostávajú popredným dodávateľom zbraní na ostrov.