Pojem „večné chemikálie“ nazývané aj PFAS sa v spoločnosti začína objavovať čoraz častejšie. Aj napriek tomu je však povedomie o týchto látkach príliš nízke. Ide pritom o chemikálie, ktoré kontaminujú pitnú vodu, potraviny aj vzduch. Ako uvádza Český rozhlas, tieto jedovaté látky sú doslova všade – počnúc dažďovou vodou, končiac materským mliekom.

Perfluórované a polyfluórované alkylsulfonáty, teda PFAS, zahŕňajú viac ako 4 700 chemických látok. Ide o skupinu umelých chemikálií, ktoré sa v priebehu času hromadia v ľudských telách a v životnom prostredí.

V nábytku aj stavebnom materiáli

Karolína Brabcová z českého ekologického spolku Arnika v relácii Českého rozhlasu priblížila, že večné chemikálie nájdeme v kuchynskom riade, umelohmotných dózach, obaloch z fastfoodov, nepremokavom oblečení či kozmetike.

„Tieto látky sa používajú aj v prípade nábytku. Napúšťajú sa nimi moderné pohovky alebo gauče. Večné chemikálie sa v tomto prípade využívajú preto, že napríklad odpudzujú mastnotu, špinu aj vodu,“ objasňuje K. Brabcová.

Okrem iného sa však tieto jedovaté látky nachádzajú aj v stavebných materiáloch. Práve preto môžu niektorí ľudia po nasťahovaní sa do novostavby trpieť rôznymi druhmi alergií.

„Novostavba nemusí byť z kvalitných materiálov a ľudia začnú trpieť alergiami alebo podráždením práve v dôsledku toho, že sa do ovzdušia interiéru uvoľňujú chemikálie. Perzistentné látky sa takisto hromadia v prachu a tak ich mnohí vdychujeme,“ doplnila K. Brabcová.

Pomôcť môže mobilná aplikácia

Redaktorka Českého rozhlasu sa o takzvaných večných chemikáliách rozprávala aj s českým lekárom a ekologickým publicistom Miroslavom Šutom.

Ten v rámci rozhovoru upozornil napríklad na linoleum a jeho negatívny dopad na ľudské zdravie.

„Ľudia sú často prekvapení, keď im poviem, že ak majú doma linoleum, nachádza sa tam niekoľko desiatok kilogramov látok, ktoré môžu narušovať reprodukciu," priblížil český lekár.

Jeho slová opätovne doplnila K. Brabcová, ktorá upozornila na to, že sa jedovaté látky stále nachádzajú aj v kozmetike. Na to, aby sme zistili prítomnosť večných chemikálii v jednotlivých produktoch vraj môže poslúžiť aj mobilná aplikácia.

Tá pomocou naskenovania kódu odhalí, či sa v produkte nachádzajú toxické látky. Jednou z nich je aj aplikácia Scan4chem, ktorú už pri nákupoch využívajú mnohí spotrebitelia.

Čo nepredajú v Nemecku, putuje do Česka

Azda najsmutnejším je podľa K. Brabcovej fakt, že povedomie o týchto nebezpečných látkach je v Česku, ale aj na Slovensku, nižšie ako napríklad v Nemecku, Škandinávii alebo Francúzsku.

„Bohužiaľ, sme svedkami toho, že tovar, ktorý nebude možné tak ľahko predávať na západe, dovážajú supermarkety napríklad do Českej republiky. Dostávajú sa sem výrobky, ktoré by sa napríklad v Nemecku alebo v Škandinávii už nepredali,“ upozornila.

Pred kúpou jednotlivých produktov je preto vhodné zistiť jeho zloženie. Večné chemikálie totiž môžu u ľudí zvyšovať riziko vzniku viacerých ochorení.

Z výsledkov minuloročného prieskumu dokonca vychádza, že večné chemikálie má v krvi takmer každý dospelý Američan, pričom v Európe by prieskum zrejme nevyšiel odlišne.

Ďalšie dôležité správy

Zakázané pesticídy toxické pre zdravie ľudí a životného prostredia sa v EÚ aj naďalej používajú vďaka mimoriadnym výnimkám
Neprehliadnite

Zakázané pesticídy toxické pre ľudí aj prostredie majú vďaka dieram v zákone zelenú