Bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka dnes ráno zadržala NAKA, informuje o tom Denník N.

Spolu s Robertom Ficom je obvinený zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny. Expremiér je však stále na slobode, na jeho zadržanie je potrebný súhlas Národnej rady. Podľa informácií denníka sú obaja spomínaní obvinení aj v súvislosti s kauzou Očistec, konkrétne z trestného činu ohrozenia daňového tajomstva.

Kancelária žiadosť o zadržanie neeviduje

Kancelária Národnej rady (NR) SR nateraz neeviduje žiadosť o zadržanie poslanca políciou. Pre TASR to uviedla hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová. Takúto žiadosť neeviduje zatiaľ ani parlamentný mandátový a imunitný výbor. TASR to povedala jeho predsedníčka Anna Andrejuvová (OĽANO).

Podľa rokovacieho poriadku NR SR sa žiadosťou na zadržanie poslanca zaoberá mandátový a imunitný výbor. Príslušný orgán má žiadosť adresovať predsedovi parlamentu a výboru. „Mandátový a imunitný výbor rozhodne o žiadosti o vydanie súhlasu na zadržanie poslanca," hovorí rokovací poriadok.

„Ak príslušný orgán oznámi predsedovi národnej rady, že žiada národnú radu o vydanie súhlasu na vzatie poslanca do väzby, predseda národnej rady požiada o zvolanie mandátového a imunitného výboru," píše sa ďalej v rokovacom poriadku. „Národná rada rozhodne o žiadosti na najbližšej schôdzi po predložení správy mandátového a imunitného výboru odo dňa, keď túto žiadosť predseda národnej rady dostal," hovorí rokovací poriadok.

SaS zahlasuje za vzatie do väzby

Poslanecký klub SaS bude jednotne hlasovať za súhlas na vzatie Roberta Fica (Smer-SD) do väzby, ak o to požiada príslušný orgán Národnú radu (NR) SR. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

„Poslanci si to práve odhlasovali na prebiehajúcom poslaneckom klube, kde sa dozvedeli o zadržaní Roberta Kaliňáka, ktorého obvinili spolu s bývalým premiérom Robertom Ficom zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny," doplnil hovorca s tým, že SaS tak dáva voľný priebeh spravodlivosti.

Reakcia na obvinenia

Predseda opozičného Smeru-SD a poslanec Národnej rady (NR) SR Robert Fico by sa podľa vicepremiérky a šéfky strany Za ľudí Veroniky Remišovej nemal skrývať za poslanecký mandát a vzdať sa ho. Reagovala tak na obvinenie Fica i bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka Národnou kriminálnou agentúrou.

Jej spolustraník a poslanec NR SR Juraj Šeliga deklaruje, že polícia si robí svoju robotu a nikto do toho nezasahuje.

,,Policajti sú plne zodpovední za to, ako to obhája pred prokuratúrou, respektíve súdom," skonštatoval. Odmieta, že by išlo o politický proces. Obvinením Fica a Kaliňáka sa podľa neho potvrdilo, že na Slovensku nikto nestojí nad zákonom.

Podpora poslancov

Ďalšie dôležité správy

Tibor Gašpar
Neprehliadnite

Obvinený policajný exprezident Gašpar poškuľuje po politickej kariére, najbližší mu je Fico