Rast spotrebiteľských cien v eurozóne sa v júni opäť zrýchlil, pričom medziročná miera inflácie dosiahla rekordných 8,6 percenta, čo je viac ako predpokladali analytici, ktorí počítali so zrýchlením inflácie na 8,4 percenta, píše Bloomberg.

Najvyššiu medziročnú mieru inflácie zaznamenali v júni pobaltské krajiny. Inflácia v Estónsku dosiahla 22 percent, v Litve 20,5 percenta a Lotyšsku 19 percent. Za nimi na 4. mieste skončilo Slovensko, kde inflácia dosiahla 12,5 percenta.

V súvislosti s týmto vývojom sa ešte intenzívnejšie ozývajú hlasy volajúce po agresívnejšom zvyšovaní úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky (ECB), po ktorom už siahli centrálne banky na celom svete, píše. Za rekordne vysokou infláciou opäť raz stoja rastúce ceny potravín, ale predovšetkým energií, ktoré sa medziročne zvýšili o takmer 42 percent.

Zverejnené údaje sú odrazom stupňujúceho sa tlaku na domácnosti a firmy v celom 19-člennom eurobloku s tým, že Francúzsko, Španielsko a Taliansko zaznamenali tento týždeň najvyššiu mieru inflácie vôbec. V Nemecku, ktoré je najsilnejšou ekonomikou v Európe, došlo k spomaleniu rastu spotrebiteľských cien len vďaka zníženiu dane z pohonných hmôt a zľavám na cestovnom, čo sú však dočasné opatrenia.

Ďalšie dôležité správy

Ministerstvo financií SR
Neprehliadnite

Inflácia by mala v tomto roku dosiahnuť 11,6 percenta, informuje rezort financií