Najvyšší súd SR zamietol v stredu odvolania v prípade úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Za vraždu si tak má Alena Zsuzsová odpykať 21-ročný trest vo väzení.

Ďalším obžalovaným Romanovi Ostružlíkovi a Vladimírovi Mosnárovi potvrdil súd 25-ročné tresty odňatia slobody.

Všetkých troch uznal v tomto prípade za vinných Špecializovaný trestný súd ŠTS) v decembri minulého roka, voči verdiktu ktorého sa odvolali.

„Rešpektujeme rozsudok a po doručení sa s ním oboznámime a pravdepodobne využijeme mimoriadne opravné prostriedky,“ povedal po vyhlásení rozsudku NS SR Zsuzsovej obhajca Štefan Neszméry.

„Vypočuli sme si rozhodnutie, ktorým bolo potvrdené prvostupňové rozhodnutie, rozsudok bol vyhodnotený ako zákonný a správny, všetky odvolania vrátane odvolania prokuratúry boli  zamietnuté,“ uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek.

Prokurátor nechcel hodnotiť, aký to bude mať dosah na iné konania, v ktorých figuruje Zsuzsová. „Minimálne to nasvedčuje o osobnosti obžalovanej,“ poznamenal.

ŠTS odsúdil 4. decembra 2020 za vraždu Zsuzsovú na 21-ročný trest odňatia slobody. Rovnaký trest súd vymeral aj Ostružlíkovi a Mosnárovi. Prokurátor navrhoval všetkým 25-ročné tresty. Voči rozsudku ŠTS sa odvolali tak prokurátor, ako aj obhajcovia obžalovaných. Štefan Kaluz, ktorý mal vraždu vykonať, si za tento skutok odpykáva 25-ročný trest.

Objednávateľom vraždy Basternáka z roku 2010 mal byť Ostružlík, objednávku mala ďalej sprostredkovať Zsuzsová, ktorá je okrem toho obvinená aj z príprav vrážd generálneho prokurátora Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka ju ŠTS minulý rok v septembri síce oslobodil, ale NS SR verdikt v júni 2021 zrušil a vec vrátil prvostupňovému súdu na opätovné rozhodnutie.

Súdne pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na snímke je obžalovaná Alena Zsuzsová.
Neprehliadnite

ŠTS odsúdil Alenu Zsuzsovú v kauze vraždy Basternáka na 21 rokov väzenia