Najväčšiu poľskú elektráreň Belchatów ochromila v pondelok havária, pri ktorej muselo byť odstavených desať z celkových jedenástich blokov. Dôvodom bola porucha rozvodne v Rogowci, uviedol server Onet. Poľsko muselo podľa neho náhly výpadok energie z Belchatow nahradiť dovozom elektriny zo susedných krajín. Elektráreň patrí poľskej energetickej skupine PGE, ktorá uviedla, že znovu do prevádzky bolo zatiaľ uvedených osem blokov.

Elektráreň na hnedé uhlie Belchatów, ktorá leží zhruba 100 kilometrov severne od Katovíc, poskytuje asi 20 percent elektrickej energie v Poľsku - zásobuje približne 11,5 milióna domácností. V čase havárie produkovala približne 17 percent potrebnej energie, podotýka Onet. Krajina podľa neho musela nakúpiť elektrinu od svojich susedov, najviac z Nemecka a zo Švédska. Situáciu s výpadkom elektriny podľa neho pomohla riešiť aj národná rezerva.

Operátori reaktora Eugene Vanderbeek (vľavo) a Andrew Goerres monitorujú tretí blok elektrárne Indian Point
Neprehliadnite

Obrazom: Ako odstavujú veľkú jadrovú elektráreň pri New Yorku

Hovorkyňa poľskej distribučnej spoločnosti PSE Beata Jaroszová-Dziekanowská uviedla, že energetický systém v Poľsku funguje riadne a že neočakáva žiadne výpadky v dodávkach elektrickej energie. „Máme požadované rezervy a vždy môžeme využiť dovoz," uviedla.

Kedy sa podarí obnoviť prevádzku aj zvyšných jednotiek, zatiaľ nie je jasné. Energetická skupina v jednom z posledných oznámení uviedla, že sa situácia stabilizuje, ale že „spustenie výrobných blokov je po tak náhlej odstávke technologicky náročné".

Agentúra AP pripomenula, že to bol druhý zásadný výpadok Belchatow od augusta 2015, kedy krajina čelila vlne horúčav a s nedostatku elektrickej energie. Elektráreň Belchatow vtedy postihla havária a trvalo niekoľko dní, kým sa ju podarilo odstrániť.