Investori sa po sérii otrasov vracajú k najrizikovejším dlhopisom rozvíjajúcich sa trhov. Nakupujú štátne cenné papiere s vysokým výnosom, ktorých cena klesla v dôsledku colnej volatility vyvolanej americkou obchodnou politikou.
Správcovia aktív ako Ninety One UK, Vontobel Asset Management či TCW Group tvrdia, že ceny týchto dlhopisov sa dostali na úroveň, ktorá stojí za riziko štátneho bankrotu. V apríli sa riziková prirážka rozšírila o 37 bázických bodov na 634. Ukazovatele ochrany proti bankrotom (tzv. credit-default swaps) pritom vykázali len mierne zhoršenie. Široký index sa obchodoval výrazne pod úrovňami zaznamenanými pred dlhopisovými krízami v rokoch 2022 až 2023.
„Mali sme dostatok munície na návrat počas výpredaja,“ povedal portfólio manažér spoločnosti Vontobel Carlos de Sousa, ktorý nakupoval dlhopisy od Pobrežia Slonoviny po Benin. Pred výpredajmi držal výrazne vyšší podiel lepšie hodnotených aktív, uvádza Bloomberg.

Koniec najbezpečnejšieho finančného aktíva na svete? Investori vymieňajú dlhopisy USA za iné
Aj keď obavy z ciel úplne nezmizli a riziko dlhšej recesie americkej ekonomiky zatiaľ nie je plne premietnuté do cien, návrat k vysoko úročeným nástrojom naznačuje, že niektorí investori veria, že najhoršie z obchodnej vojny prezidenta Donalda Trumpa už pominulo. Svoje portfóliá upravujú tak, aby prijímali väčšie riziká, pričom stavajú na tom, že fundamenty v niektorých z najzraniteľnejších krajín sveta zostanú odolné.
Investícia do rizikových štátnych dlhopisov je zatiaľ obmedzená, no záujem rastie. Banka JPMorgan Chase označila apetít po výnosnejších investičných príležitostiach za jeden z kľúčových záverov prieskumu medzi investormi počas jarného zasadnutia MMF a Svetovej banky vo Washingtone.
V roku 2024 priniesli niektoré dlhopisy investorom aj trojciferné výnosy. Index dolárových vysoko úročených dlhopisov rozvíjajúcich sa krajín vzrástol tento rok približne o 1,2 percenta, čo je približne polovica výkonu investičného stupňa v rámci rovnakého regiónu.
Ďalšie dôležité správy
