Odpad pravidelne triedi 92 percent ľudí. Takmer polovica, 46 percent, sa zaujíma o to, či alebo ako sa dá odpad po vytriedení recyklovať. Odpad triedia prevažne ľudia s vysokoškolským vzdelaním. Vyplýva to z online prieskumu, ktorý bol realizovaný v apríli na vzorke 1000 respondentov. Zber dát robila prieskumná agentúra MNForce pre organizáciu zodpovednosti výrobcov Envi-Pak.

Plasty triedime

Prieskum ukazuje, že Slováci triedia hlavne plasty. Vždy ich vytriedi 79 percent ľudí. „Súvisí to aj s tým, že práve plasty tvoria v domácnostiach na množstvo odpadu najväčšiu odpadovú položku,“ skonštatovala organizácia.

Sklo vytriedi 72 percent, papier 69 percent. Bioodpad netriedi 16 percent ľudí. Triedenie textilu a oblečenia nie je povinné, no 39 percent ľudí deklarovalo, že ho triedia vždy, poukazuje Envi-Pak.

Z plastového odpadu najviac ľudí (84 percent) triedi nezálohované nápojové obaly, ako napríklad obaly z mlieka či sirupov. Takmer tri štvrtiny (71 percent) ľudí triedi podľa prieskumu aj obaly z čistiacich prostriedkov a pracích práškov, dve tretiny mikroténové vrecká a igelitové tašky a obaly z kozmetiky 64 percent.

Najväčšia zložka odpadu

Najväčšiu zložku domáceho odpadu tvoria u 40 percentách Slovákov plasty. Ďalej je to zmesový odpad u 28 percentách opýtaných a bioodpad (11 percent), poukazuje organizácia.

„Prieskum nám ukázal, že aj v rámci jednej komodity triedime niektoré druhy odpadu lepšie a iné zase horšie. V tomto vidíme priestor na zlepšenie,“ skonštatovala riaditeľka komunikácie OZV Envi-Pak Katarína Kretter.

Pomohla by podľa nej väčšia edukácia v oblasti triedenia. V rámci toho by sa malo zamerať na tie obaly, ktoré sú pre ľudí problematické.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj počas tlačového brífingu k stálej konferencii pod názvom Energeticky nezávislé Slovensko v Bratislave 4. apríla 2022. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Budaj: Slovensko sa stalo stredoeurópskym lídrom v triedení obalov