Rýchlosť pri otvorení bankového účtu, získaní víz, miestna byrokracia, ale aj možnosti parkovania, domáci prístup k vysokorýchlostnému internetu či dostupnosť digitálnych vládnych služieb. Aj to bolo súčasťou hodnotenia rebríčka svetových metropol spoločnosti InterNations 2022, rovnako ako jednoduchosť hľadania si ubytovania, cenová dostupnosť, verejná doprava či športové možnosti.

Na prvom meste skončila španielska Valencia, pričom respondenti chválili najmä kvalitu života, verejnú dopravu aj príležitosti pre rekreačný šport či bezpečie. Nasleduje Dubaj, ktorý bodoval za prístup k prilákaniu nových obyvateľov. Mexico City sa umiestnilo na treťom mieste najmä pre svoju cenovú dostupnosť. Spomedzi európskych miest sa v top desiatke objavil aj portugalský Lisabon (4. priečka) a Španielsko zabodovalo aj po druhý krát s Madridom na piatom mieste. Siedma priečka patrí Bazileju vo Švajčiarsku. Inak už najlepšie obstáli len metropoly iných kontinentov.

Na chvoste rebríčka (50. miesto) skončil juhoafrický Johannesburg, opýtaní ho označili za nedostupný a nebezpečný. Hneď nad ním sa však nachádza nemecký Frankfurt a hlavné mesto Francúzska Paríž, ktoré obe dosiahli slabé skóre, pokiaľ ide o cenovo dostupné bývanie a v prípade nemeckého mesta aj pre nízku úroveň digitalizácie. V desiatke najhorších sa umiestnili aj ďalšie európske mestá Hamburg, Miláno a Rím.

InterNations zozbierala informácie od takmer 12-tisíc respondentov, ktorí skúšali život v cudzích mestách po celom svete. Pozrite si 10 najlepších a 10 najhorších miest rebríčka: