Menšie rodinné firmy, prevažne lokálne, netrpia problémom prázdnych skladov až tak výrazne. Väčší problém je s chýbajúcimi stavebnými komponentmi. Veľké nábytkárske siete musia čakať. Nič iné im zatiaľ neostáva. Mnohé sa k súčasnej situácii vyjadriť odmietli.

Faktory, ktoré ovplyvnili prázdne sklady

Na druhej strane tí, ktorí nábytok nevyrábajú ale len distribuujú, vnímajú problémy výrobcov, ktoré im na dennej báze sprostredkúvajú dodávatelia, výrobcovia nábytku.

Aj napriek tomu, že nábytkárske spoločnosť sa snažia zabezpečiť maximálne množstvo sortimentu, naplniť sklady a predzásobiť sa, dotkli sa ich viaceré nepredvídateľné okolnosti. Ostali bez niektorých dôležitých tovarov a sú odkázaní na výkyvy dodávok od výrobcov.

„Ide hlavne o meškanie kontajnerov z Ázie,“ vysvetľuje Martin Šutý, generálny riaditeľ spoločnosti Tempo Kondela, sídliacej v obci Nižná v okrese Tvrdošín.

Uvoľnenie bezpečnostných opatrení počas druhej vlny pandémie koronavírusu Covid - 19 v sebe prinieslo dlhoočakávané otvorenie všetkých obchodných prevádzok na Slovensku.
Neprehliadnite

Slovenská IKEA nemá nábytok. Množstvo skladových zásob je vypredaných

Kvôli spomínanej núdzi, čakajú dodávatelia bežne aj dva týždne na pridelenie voľného kontajneru. Logistickú situáciu skomplikovala pandémia koronavírusu natoľko, že viaceré prístavy v Číne museli byť na istý čas uzavreté. Dodávky materiálu a tovaru sa zastavili a to znemožnilo plnenie skladov v celej Európe.

Extrémne predražená preprava

Za veľmi výrazný problém považujú majitelia nábytkárskych spoločností aj uviaznutie lode v Suezskom prieplave. Švédske médiá koncom marca tohto roka upozornili, že v tom čase katastrofa zablokovala okolo sto kontajnerov, ktoré patrili spoločnosti IKEA.

Blokádou sa následne preťažili kapacity ostatných európskych prístavov. M. Šutý konštatuje, že posledným problémom, ktorý stojí za nedostatkom stavebného materiálu a nábytku, sú aj záplavy v západonemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko. S tým následne súvisí meškanie vlakov z prístavu na Slovensko.

Dôsledkom pandémie nie sú niektoré naše výrobky už dlhšiu dobu dostupné
Lucie Klečková, riaditeľka obchodného domu IKEA Bratislava

„Preto meškajú dodávky komponentov pre našich výrobcov nábytku v Európe. Ide hlavne o látky a spojovacie komponenty doskového nábytku, ktoré sa dovážajú z Ázie,“ vysvetľuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa