Výsledok dlho očakávaného verejného obstarávania mýtneho systému priniesol viac nezrovnalostí ako riešení. Ich vyjasnenie je v záujme NDS, myslí si Peter Kulich, výkonný riaditeľ spoločnosti Slovensko.Digital.

Máte za sebou rokovanie Hospodárskeho výboru Národnej rady k téme mýtneho tendra. Aký malo priebeh?

Bolo to také prípravné stretnutie s predsedom výboru, poslancom Petrom Kremským (OĽaNO), v rámci ktorého sme prechádzali jednotlivé aspekty toho, v čom vidíme problém.

Čo je na súčasnom výberovom konaní mýtneho tendra problematické?

Keď sme sa naň začali detailnejšie pozerať, zistili sme, že môžu vzniknúť problémové situácie, najmä v súvislosti s nastavením zmluvným podmienok voči produktom tretích strán. Keby niekto chcel, tak ho vie v podstate zneužiť na obídenie licencie, ktorá je v zmluve definovaná, pretože na produkty tretích strán sa v určitých prípadoch tieto licenčné podmienky nemusia vzťahovať. Uplatňuje sa licencia, ktorá je osobitne definovaná pre tieto produkty.

Prečo je to problém?

Pretože sa z toho môže stať v podstate nástroj na obídenie toho, čo vlastne Národná diaľničná spoločnosť (NDS) chcela dosiahnuť, teda zamedzeniu vendor lock-inu, ako je tomu pri súčasnom mýtnom systéme od SkyTollu. V praxi tak môže nastať situácia, že budúci dodávateľ príde a povie, že 10 percent riešenia naprogramoval na zákazku NDS a k tomu dá licenciu požadovaného rozsahu a zvyšných 90 percent tohto riešenia bude produktom tretej strany, ktorý má iné špecifické licenčné pravidlá. To bude znamenať, že NDS sa napríklad k zdrojovým kódom, dokumentácii alebo k iným dôležitým častiam nemusí dostať. Nebude si môcť nakoniec systém prevádzkovať, upravovať sama, ale bude stále odkázaná na tento produkt a dodávateľa tohto produktu.

Nie je ale bežné, že sa do IT riešení začleňujú aj produkty tretích strán?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa