Koalícia podľa Fica nemôže fungovať na princípe, že každý v tejto vláde je neodvolateľný. Tvrdí, že sa musia naučiť brať na seba zodpovednosť aj za cenu napätia v koalícii.

Zaplatili politickú cenu

,,My sme tiež porobili všelijaké prešľapy, ale zaplatili sme za to politickú cenu," vyhlásil predseda strany Smer-SD Robert Fico v parlamente počas rozpravy mimoriadnej schôdzi k odvolávaniu ministra Milana Krajniaka z funkcie. 

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas rokovania 50. schôdze parlamentu na ktorej jediným bodom je návrh na jeho odvolanie z funkcie v Bratislave 3. novembra 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Minister Krajniak čelil odvolávaniu v parlamente, proti návrhu hlasovalo 78 poslancov

Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico požiadal v rozprave všetkých predkladateľov návrhu, aby opustili sálu. Vyhlásil, že vyžadujú len úctu a rešpekt, ktorá sa im nedostáva. Schôdzu označil za "trápnu".

Konštatoval, že nevidí dôvod takto večer pokračovať v schôdzi. Poukázal pritom na to, že v pléne bolo len zopár poslancov, nie je prítomný minister ani ktokoľvek, kto by ho prišiel podporiť. Kritizoval tiež neprítomnosť novinárov.

Odvolávanie Krajniaka z funkcie

Poznamenal, že ako štandardná politická strana vyžadujú len úctu a rešpekt. ,,Keďže nám neviete tú úctu a rešpekt prejaviť, žiadam všetkých predkladateľov, aby opustili sálu národnej rady a budeme pokračovať zajtra v normálnom čase," vyhlásil Fico. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) preto následne prerušil schôdzu do štvrtka rána, kedy by mala mimoriadna schôdza pokračovať.

Mimoriadna 50. schôdza parlamentu sa začala v stredu podvečer. Vystúpili predkladatelia, ale aj minister práce. Opoziční poslanci ministrovi vyčítajú najmä milióny eur z pandemickej pomoci, ktoré mal štát poslať schránkovým firmám. Krajniak sa bráni tým, že konal do hodiny od zistenia, že existujú podozrivé platby, kontrola zároveň podľa neho fungovala.

Na snímke minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS) počas hlasovania na 48. schôdzi Národnej rady SR, na ktorej inicioval opozičný Smer-SD odovolanie Richarda Sulíka (SaS) z postu ministra hospodárstva SR v Bratislave 27. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Tajomstvo Sulíkovho ranča dráždi politikov, Fico sa pýtal v Austrálii