Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v pondelok (20. 9.) vymenoval do funkcie dočasne povereného prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana. Minister o tom informoval na sociálnej sieti. Verí, že sa Hamran pevne zhostí všetkých úloh a výziev, ktoré ho v týchto náročných časoch čakajú.

„Ide o skúseného a medzinárodne uznávaného odborníka, ktorý je v súčasnosti aj veliteľom Útvaru osobitného určenia, známeho aj ako Lynx Commando,“ uviedol minister.

V súčasnosti potrebuje Policajný zbor a Slovenská republika podľa Mikulca čestných a statočných profesionálov, ktorí sú pripravení stáť na strane zákonnosti a spravodlivosti viac ako kedykoľvek predtým. „Je nesmierne dôležité, aby sme v nasledujúcom období nepoľavili. Práve naopak. Tí, ktorí v minulosti spravodlivosť krivili, robia všetko pre to, aby im špinavé praktiky nikdy neboli preukázané. To nesmieme dopustiť,“ vyhlásil šéf rezortu vnútra.

Na snímke kandidát a veliteľ útvaru osobitného určenia Prezídia Policajného zboru SR Štefan Hamran počas vypočutia kandidátov na funkciu prezidenta Policajného zboru SR na schôdzi Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť v Bratislave 25. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

PZ má nízku dôveru, policajta nesmú vnímať ako symbol represie, tvrdí Hamran

Hamran nahradil vo vedení polície Petra Kovaříka, ktorý na vlastnú žiadosť skončil k 15. septembru. Rozhodol sa tak po tom, ako ho na konci augusta obvinila Krajská prokuratúra v Bratislave zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti.

Kovařík mal zmariť prebiehajúci zásah zadržiavania, ako aj vykonanie trestnoprocesných úkonov s obvinenými osobami Matejom Z. a Petrom P. Kovařík obvinenie odmieta a podal voči nemu sťažnosť.

Riadne výberové konanie na nového policajného prezidenta má byť vyhlásené do 30 dní od zániku funkcie. Podľa súčasného zákona vymenúva policajného prezidenta minister vnútra na základe výberového konania pred odbornou komisiou a po verejnom vypočutí vo Výbore Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ak tento výbor odporučí jeho vymenovanie. Funkčné obdobie trvá štyri roky.

Mikulec pri oznámení Hamranovho poverenia informoval, že do legislatívneho procesu sa budú snažiť čo najskôr dostať nové pravidlá voľby policajného prezidenta. Zámer zmeniť výber šéfa polície obsahuje aj programové vyhlásenie vlády. Posilniť by sa mal vplyv ministra vnútra.

Na snímke sprava dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran
Neprehliadnite

Kovařík má nástupcu. Dočasným policajným prezidentom bude Štefan Hamran