Miliardár a šéf automobilky Tesla Elon Musk chce kúpiť Twitter. V prevádzkovateľovi rovnomennej sociálnej siete už má podiel 9,2 percenta a je tak jeho najväčším akcionárom. Jeho „najlepšia a konečná" ponuka spoločnosť podľa agentúry Bloomberg ohodnocuje na zhruba 43 miliárd dolárov. Firma má podľa neho mimoriadny potenciál, ktorý on úplne rozvinie, cituje Muska Bloomberg.

Najväčší akcionár

Najbohatší človek sveta ponúka za akciu 54,20 dolárov v hotovosti, čo predstavuje 54-percentnú prémiu oproti záverečnej cene z 28. januára. Vyplýva to z Muskova oznámenie americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC). Akcie Twitteru si dnes pred zahájením obchodovania pripisovali vyše desať percent.

Musk minulý týždeň uviedol, že získal v Twitteri podiel 9,2 percenta, a stal sa tak jeho najväčším akcionárom. V sobotu šéf Twitteru Parag Agrawal oznámil, že Musk nebude členom správnej rady. Podľa predchádzajúcej dohody mal do roku 2024 zastávať funkciu riaditeľa.

Prevzatie Twitteru

Po dobu, kedy by bol členom správnej rady, a 90 dní po ukončení členstva nesmel sám alebo v skupine vlastniť viac ako 14,9 percenta akcií Twitteru. Niektorí analytici neskôr špekulovali, že Musk miesto v správnej rade odmietol, aby mohol v spoločnosti získať väčší podiel.

Jeden z najznámejších súčasných inžinierov si môže prevzatie Twitteru dovoliť. Podľa rebríčka miliardárov agentúry Bloomberg činí jeho majetok zhruba 259 miliárd dolárov, zatiaľ čo trhové ocenenie Twitteru sa pohybuje okolo 37 miliárd dolárov.

Ponuka 54,20 dolára za akciu je „príliš nízka" na to, aby ju akcionári alebo správna rada prijali, uviedol v správe Adam Crisafulli zo spoločnosti Vital Knowledge. Dodal, že akcie spoločnosti pred necelým rokom vystúpili na 70 dolárov.

Ďalšie dôležité správy

WA 6 archív Berlín - Na archívnej snímke z 3. februára 2013 je logo Twitteru na obrazovke mobilného telefónu v Berlíne. Sociálna sieť Twitter po prvý raz označila dva príspevky amerického prezidenta Donalda Trumpa ako zavádzajúce a upozornila čitateľov, že jeho tvrdenia o korešpondenčnom hlasovaní obsiahnuté v týchto tvítoch vyvrátili faktografickí kontrolóri.Twitter dlhodobo odoláva výzvam na cenzurovanie Trumpových príspevkov, ktoré často obsahujú invektívy a nepravdivé tvrdenia. Táto sociálna
Neprehliadnite

Bývalí akcionári Twitteru žalujú Muska kvôli neskorému oznámeniu kúpy akcií