Pre podozrenie z korupcie zadržali v Moskve predstaviteľa leteckej spoločnosti ruského ministerstva obrany, ktorá údajne pomáha pri preprave žoldnierov naverbovaných do súkromnej vojenskej spoločnosti známej ako Vagnerova skupina.

Ako s odvolaním sa na investigatívny web The Insider vo štvrtok spresnila britská stanica BBC, správa o zadržaní zástupcu vedúceho spoločnosti 223. letecký oddiel Jurija Butusova sa objavila v stredu. Butusova zadržali pre podozrenie z korupcie a bol na dva mesiace vzatý do väzby.

Spoločnosť 223. letecký oddiel patrí do siete letiek ruského ministerstva obrany, ktorá pokrýva Blízky východ a Afriku. Okrem iného sa venovala i preprave vagnerovcov z Ruska do Sýrie, Sudánu, Líbye a Stredoafrickej republiky, napísal web The Insider, ktorý je v Rusku označený za nežiaducu organizáciu a figuruje v registri takzvaných zahraničných agentov.

BBC pripomenula, že Bezpečnostná služba Ukrajiny už v roku 2019 zverejnila dokumenty potvrdzujúce, že 223. letecký oddiel dopravil lietadlami ruského ministerstva obrany do Sudánu skupinu vagnerovcov.

V súčasnosti sa Vagnerova skupina opäť aktívne venuje verbovaniu ľudí, vrátane väzňov, aby sa zapojili do bojov na Ukrajine.

BBC dodala, že zamestnanec jedného z väzenských táborov v strednom Rusku pod podmienkou zachovania anonymity povedal, že náborári k nim do väznice prišli už dvakrát.

Ďalšie dôležité správy

WA 29 Belehrad - Na snímke nástenná maľba zobrazujúca žoldnierov ruskej súkromnej polovojenskej organizácie Vagnerova skupina v Belehrade v utorok 20. septembra 2022. Kremeľ spustil inváziu na Ukrajinu 24. februára. Ukrajina zaznamenala v protiofenzíve proti ruskej inváznej armáde počas septembra značné úspechy na východe i juhu svojho územia. Podarilo sa napríklad oslobodiť strategicky dôležité mestá Izium, Kupiansk a Balaklija v Charkovskej oblasti. Organizácie na ochranu ľudských práv a ukraj
Neprehliadnite

USA zaradili k subjektom porušujúcim náboženskú slobodu aj Vagnerovu skupinu