Ruské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že je sklamané z rozhodnutia šéfov diplomacií EÚ uvaliť sankcie na štyroch vysokopostavených ruských predstaviteľov v súvislosti so stíhaním kritika Kremľa Alexeja Navaľného a jeho podporovateľov. Moskva zároveň avizovala adekvátnu recipročnú odpoveď.

Ministerstvo kritizovalo, že Brusel sa opäť podriadil „disciplíne bloku a protiruským stereotypom“, pričom opäť presadzuje sankcie, ktoré podľa Moskvy neplnia svoj účel.

Ruský rezort diplomacie vo svojom vyhlásení poukázal aj na to, že „v rozpore s logikou“ sa najskôr "prijíma politické rozhodnutie o uvalení sankcií a potom sa plánuje vyberanie kandidátov“, ktorých sa reštrikcie dotknú.

Moskva deklarovala, že neustále požiadavky na Navaľného „prepustenie“ na slobodu považuje za „kategoricky neprijateľné“. Pripomenula, že takéto kroky sa v medzinárodnej praxi označujú za „zasahovanie do vnútorných záležitostí zvrchovaného štátu“.

JB 21 Brusel - Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell počas prejavu o zatknutí ruského opozičného politika Alexeja Navaľného na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Bruseli 19. januára 2021. FOTO TASR/AP

European Union foreign policy chief Josep Borrell addresses lawmakers on the arrest of Russia's opposition leader Alexei Navalny during a plenary session at the European Parliament in Brussels, Tuesday, Jan. 19, 2021. The Kremlin on Tuesday brushed off calls from U.S. and European officials to
Neprehliadnite

Borrell navrhne EÚ, aby na Rusko uvalila sankcie

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexandr Gruško pre agentúru RIA Novosti na margo rozhodnutia šéfov diplomacií EÚ vyhlásil, že „je to obohraná platňa“.

Predseda zahraničného výboru Štátnej dumy Leonid Sluckij upozornil, že tento „ďalší útok EÚ na Rusko nezostane bez odozvy“. Varoval, že „sankcie EÚ v kauze Navaľného budú ďalším krokom k zhoršeniu vzťahov s Ruskom.“

Podľa jeho názoru Brusel neustále nasleduje kurz smerom k utlmeniu vzájomného dialógu s Ruskom, pričom ho objasňuje vymyslenými dôvodmi. Tento prístup podľa Sluckého „nemôže nijako prispieť k akejkoľvek normalizácii vzťahov“. „Brusel vedie partnerstvo s Moskvou do slepej uličky. Východisko z nej sa dá nájsť iba vtedy, ak sa upustí od politiky obmedzovania Ruska,“ dodal.

Dmitrij Medvedev
Neprehliadnite

Expremiér Medvedev vyvracia podozrenia z podpory Navaľného

Ministri zahraničných vecí EÚ na svojom pondelkovom rokovaní v Bruseli dosiahli „politickú dohodu“ o prijatí nových cielených sankcií, pričom šéf európskej diplomacie Josep Borrell dostal za úlohu vypracovať a navrhnúť zoznam mien ruských predstaviteľov, na ktorých majú byť zamerané.

Sankcie by sa údajne mali týkať šéfa ruského vyšetrovacieho výboru, ktorý sa zaoberá všetkými závažnými trestnými činmi, taktiež riaditeľa väzenskej správy, riaditeľa ruskej Národnej gardy aj generálneho prokurátora.