Ruské ministerstvo vnútra zaradilo v pondelok popredného bulharského investigatívneho novinára Christa Grozeva na svoj zoznam hľadaných osôb. Podľa Euractivu o tom informovala ruská opozičná webová stránka Moscow Times.

Ministerstvo neuviedlo, z akých trestných činov Grozeva podozrieva, no Kremľu novinár už dlho leží v žalúdku, keďže hral kľúčovú úlohu vo viacerých vyšetrovaniach investigatívnej skupiny Bellingcat, v ktorej pôsobí.

V roku 2018 napríklad vyšetroval otravu ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v britskom meste Salisbury. V roku 2020 sa zas podieľal na vyšetrovaní otravy známeho kritika Kremľa Alexeja Navaľného.

„Netuším, na základe čoho ma Kremeľ zaradil na svoj „zoznam hľadaných osôb“, a tak sa k tomu teraz neviem vyjadriť. Svojím spôsobom na tom ani nezáleží – roky dávajú jasne najavo, že sa našej práce boja a nezastavia sa pred ničím, aby sa jej zbavili,“ napísal Grozev v pondelok na mikroblogovacej sieti Twitter.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v júli prišla s informáciou, že Grozev je zapojený do „zmareného sprisahania“, ktorého cieľom bolo uniesť ruské bojové stíhačky. FSB však neprezradila, či voči novinárovi vzniesla obvinenia. Grozev tieto tvrdenia následne poprel a obvinil FSB z falšovania dôkazov tak, aby podporovali jej tvrdenia.

Ďalšie dôležité správy

KK41 archív Berlín - Na archívnej snímke z 25. feruára 2021 šéf Spolkovej spravodajskej služby (BND) Bruno Kahl hovorí počas rozhovoru v Berlíne. Nemecká Spolková prokuratúra vo štvrtok 22. decembra 2022 oznámila, že pre podozrenie zo špionáže pre Rusko zatkla zamestnanca svojej rozviedky. Šéf BND Bruno Kahl upozornil, že v súvislosti s prípadom je kľúčová diskrétnosť. Akýkoľvek detail z vyšetrovania, ktorý by bol zverejnený, by podľa neho mohol protivníkovi
Neprehliadnite

Nemecký dvojitý agent posúval Rusku informácie o Ukrajine