Súčasný lockdown je nesystémový, riešeniu situácie nepomôže. V nedeľnej diskusnej relácii sa na tom zhodli lídri mimoparlamentných strán mimoparlamentných strán PS, KDH a SNS. Úplne jednotní však nie sú napríklad v otázke povinného očkovania.

Biháriová je za dobudovanie Rázsoch

„Aká vláda, taká pandémia. Ilustruje jej zbabelosť," povedala predsedníčka PS Irena Biháriová. Podporuje povinné očkovanie nad 18 rokov, v niektorých zdravotných prípadoch však odporúča konzultovať podanie vakcíny s lekárom. Pripomenula, že ani v tretej vlne nie je dohodnutý odškodňovací systém, voči návrhu 500-eurovému bonusu z dielne ministerstva financií má výhrady. Návrh reformy zdravotníctva nevníma ako zlý, podporuje skôr dobudovanie Rázsoch ako kúpu súkromnej nemocnice.

Na snímke č.4 na kandidačnej listine koalície Progresívne Slovensko - Spolu Irena Bihariová počas predstavenia kandidačnej listiny koalície PS-Spolu do budúcoročných parlamentných volieb v Bratislave 2. decembra 2019. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Digitalizácia štátu a reformy nepočkajú na koniec pandémie, myslí si Bihariová

Majerský zdôraznil potrebu zvýšenia platov pre zdravotníkov

Šéf KDH Milan Majerský označil súčasný lockdown za „mačkopsa", zmysel by podľa neho mal, keby v tejto situácii platil spravodlivo pre všetkých. „Ak chce vláda vyhovieť len niekomu, nevyhovie nikomu," skonštatoval Majerský.

Je presvedčený, že by pomohlo zatvorenie celej krajiny vrátane ekonomiky. Dôraz kladie na očkovanie. Návrh ministra financií Igor Matoviča kritizuje vrátane možného výpadku miliónov eur ročne pre samosprávy. Zdôrazňuje potrebu zvýšenia platov zdravotníkom. Za najpodstatnejšiu považuje reformu zdravotníctva, avšak nie v podobe, v akej je navrhnutá.

Premiér Eduard Heger
Neprehliadnite

Nové opatrenia proti covidu-19 prerokuje vláda, situácia je vážna a zdravotníci sú preťažení

Danko je proti rušeniu nemocníc

Líder SNS Andrej Danko hovorí o „absolútnom chaose a anarchii", vláda podľa neho predvádza metódu pokus-omyl. Okrem ekonomického zlyhania hovorí o zlyhaní aj v iných oblastiach. „Vyvolávajú stres a beznádej u ľudí," zhodnotil Danko.

Lockdown označil za chaos a predčasné opatrenie, kritizoval jeho zavedenie zo dňa na deň. Očkovanie vníma len ako jednu z ciest. Sám očkovaný zatiaľ nie je. Na margo Matovičovho bonusu uviedol, že nevie, ako sa bude realizovať, avšak všetko, čo pomôže seniorom, víta. Reformu zdravotníctva víta, volá však najmä po zvyšovaní platov, je proti rušeniu nemocníc. Ak vláda situáciu nezvláda, pripomenul komunálne a samosprávne voľby, s ktorými by sa dali spojiť aj parlamentné.

XXII snem Slovenskej Narodnej Strany v priestoroch kastiela v Tomasove. Na snimke je predseda strany Andrej Danko.
Neprehliadnite

Predseda SNS Andrej Danko verí, že sa jeho strana dostane znovu do parlamentu

Lídri strán o budúcej spolupráci

Biháriová nechcela priamo komentovať, s kým by si vedela predstaviť spoluprácu v prípade, že by sa PS dostalo do parlamentu. Dôležitý je podľa nej prienik programov.

„Koláč, ktorý nie je dopečený, sa nekrája," povedal Majerský s tým, že do volieb podľa neho vznikne ešte viacero subjektov. Vylúčil však spoluprácu s extrémistami i tými, čo zneužívajú štát korupciou. Danko vylúčil spoluprácu s fašistami, extrémistami i liberálmi. Otázku spolupráce zodpovie po voľbách.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Ak sa situácia nezlepší, lockdown sa predĺži. Semenišťom covidu sú školy, vyhlásil Matovič