Americký výrobca cukroviniek Mondelēz International kúpi za zhruba dve miliardy dolárov grécku potravinársku firmu Chipita, ktorá okrem iného vyrába croissanty 7days. Akvizícia pomôže americkej firme v expanzii na rýchlo rastúcom trhu s drobným občerstvením. Oznámil to Mondelez v stredajšom vyhlásení.

Chipita vlastní tiež ďalšie značky croissantov a pečiva, ako Chipicao a Fineti. Minuloročné tržby firmy dosiahli 580 miliónov dolárov. Kúpa pomôže firme Mondelez rozšíriť prítomnosť v strednej a východnej Európe.

Nie je to práca pre slabšie povahy. Všetko je za sklom a vo výrobe platí prísny zákaz ochutnávať.
Neprehliadnite

Mondelez investoval v roku 2021 do výrobného závodu v Bratislave 4,5 mil. eur

Mondelez sa snaží upevniť svoju ponuku drobného občerstvenia, aby zarobil na náraste dopytu od ľudí, ktorí v čase pandémie museli zostať doma. Firma už tento rok kúpila austrálsku potravinársku firmu Gourmet Food Holdings, výrobcu zdravého občerstvenia Hu Master Holding a väčšinový podiel v britskom výrobcovi proteínových tyčiniek a ľahkého občerstvenia Grenade, napísala agentúra Reuters.

Firma Mondelez pôsobí v 165 krajinách sveta. V roku 2012 sa oddelila od potravinárskej skupiny Kraft. Do jej portfólia patria značky ako čokolády Cadbury, Milka a Toblerone, sušienky Oreo a TUC, cukríky Halls či v Česku známej značky Brumík, Fidorka, Figaro, Kolonáda, Miňonky a Zlaté.